На Закарпатті туберкульоз ніяк не відступає (ФОТО)

Туберкульозом може захворіти кожна людина, не залежно від соціального статусу і положення в суспільстві. Аналіз причин смертності від інфекційних та паразитарних хвороб свідчить про те, що кожний шостий закарпатець помирає від віддалених наслідків туберкульозу.

 

Лікарі стверджують, що туберкульоз соціально залежне захворювання, особливо захворювання виявляються серед «груп ризику», серед краян, які ніде не працюють, з низьким рівнем життя, бездомні, які ведуть аморальний спосіб життя.

Це - небезпечна хвороба, дуже легко передається крапельним шлягом від хворої людини до здорової. Високий темп життя, нерегулярне та збалансоване харчування, стресові ситуації приводять до різкого зниження захисних сил організму, що приводить до появи захворювання і його прогресування. Хвороба може проявлятися без кліничних симптомів і начальні стадії його можна виявити тільки при вчасному звернені до лікаря та при проходженні флюорографічного обстеження.

Крім зазначених категорій осіб, що мають підвищений ризик до цієї хвороби, на туберкульоз, можуть захворіти особи, в яких імунна система зазнала ослаблення через надмірне перевантаження і виснаження організму. Такі стани бувають при перевтомі, надмірній праці і постійних стресових ситуаціях, поганому харчуванні (у тому числі виснажливих гіпокалорійних дієтах), зловживанні алкоголем, наркотиками, тютюном тощо.

Інколи туберкульоз випадково виявляють в осіб, які вважають себе здоровими. Але при детальному опитуванні виявляється, що останнім часом він часто кашляв. Багато з перерахованих ознак туберкульозу можуть бути і при інших захворюваннях. Але розібратись у цьому може тільки лікар. Тому дуже важливо, щоб люди при прояві початкових симптомів захворювання негайно зверталися до нього. Успіх лікування залежить від самого хворого.

Бездоганне дотримування вказівок лікаря щодо термінів лікування, дозування рекомендованих препаратів і режиму має першочергове значення.

Основними елементами оздоровчого режиму хворого є правильна зміна праці та відпочинку, добрий сон, раціональне харчування, свіже повітря, загартовування організму, фізичні вправи. Людина повинна відмовитися від шкідливих звичок, у першу чергу, від вживання спиртних напоїв, паління.

Не можна забувати і про правильне харчування. Для хворого на туберкульоз найбільш корисні не жири і вуглеводи, як вважали раніше, а білки та вітаміни, особливо групи В і С.

На Закарпатті вже не перший рік, як розгорнута робота по ранньому виявленню туберкульозу. З цією метою лікувальною мережею проводяться масові профілактичні огляди населення і флюорографія. Флюорографічне обстеження абсолютно нешкідливе для організму. Його повинні пройти усі без винятку один раз у два роки. Обов’язковому обстеженню раз на рік підлягають працівники шкіл, профтехучилищ, дитячих дошкільних та інших навчальних закладів, тваринницьких ферм і птахоферм, торгівлі, медики. Діти і дорослі, які проживають з туберкульозними хворими, повинні систематично перевіряти своє здоров’я у протитуберкульозному диспансері.

Лікування від туберкульозу доступно кожній особі і являється безкоштовним, а вчасне звернення до лікаря знижує стан тяжкості захворювання і гарантує його видужування. Боротьба туберкульозом поряд з ВІЛ–інфекцією і лікування мультирезистентних форм туберкульозу являються загальдержавною позачерговою задачею.

Для досягнення успіху в боротьбі з туберкульозом потрібно забезпечити дотримання основних принципів протидії інфекційним хворобам: комплексності проведення профілактичних, протиепідемічних, соціальних і освітніх заходів, обов’язковості їх фінансування.

Джерело поширення туберкульозу - наявність в нашій країні соціально-економічних проблем. Серед найголовніших: занепад промислового та сільгоспвиробництва, неякісне харчування та незадовільні житлово-побутові умови значних прошарків населення, масове безробіття, криміналізація суспільства та величезна кількість людей, які перебувають під вартою, занепад системи соціального захисту та забезпечення, наявність шкідливих виробництв та небезпечних професій, занепад системи охорони здоров’я, низький культурний та освітній рівень значних верств населення тощо.

Потужний чинник різкого зростання захворювання - ситуація на сході, яка вже призвела до розрухи, тотальної антисанітарії, вимушеної міграції великої кількості людей.

В Україні великий прошарок населення, який не обстежується на туберкульоз протягом 10 років і більше. Про те, що заходи з раннього виявлення туберкульозу проводять не на належному рівні, свідчать високі показники виявлення хворих із деструктивними формами туберкульозу.

Найскладніша ситуація з туберкульозу в установах пенітенціарної системи. З огляду на значну кількість засуджених, хворих інфекційними хворобами, в тому числі на ВІЛ-інфекцію, залишається гострою проблема забезпечення таких засуджених медичною допомогою через брак коштів. Проблемним є питання забезпечення санітарним автотранспортом закладів охорони здоров’я установ виконання покарань.

До проблемних питань фтизіатрії належать недостатнє знання медичними працівниками загальної лікарняної мережі методів діагностики туберкульозу і запізніле виявлення хворих; значне поширення важких та ускладнених форм туберкульозу, недостатнє впровадження в практику контрольованого лікування на амбулаторному етапі й відсторонення від нього закладів загальнолікарняної мережі; недостатнє впровадження в практику новітніх наукових розробок; недостатня увага до хірургічних методів лікування тощо.

Тож, серед причин, які призводять до епідемічного становища – є відсутність стабільності, стресові ситуації, поглиблення фінансових проблем,  втрата роботи,  збільшення кількості осіб хворих на алкоголізм, наркоманію, СНІД.

За півроку 2015 року на Закарпатті померло 8360 осіб, що  на 816 або 10,8% більше, ніж за відповідний період 2014 року. В середньому за вказаний період щодня в області помирало 46 осіб, 16 – в міських поселеннях та 30 – в сільській місцевості. Найвищий рівень смертності за січень-червень 2015 року зафіксовано в м.Ужгород, Виноградівському, Іршавському, Мукачівському, Тячівському та Хустському районах. Кожна п’ята  із загального числа померлих – особа працездатного віку. Кількість померлих чоловіків у працездатному віці від деяких інфекційних та паразитарних хвороб складає 2,3%, з них від туберкульозу – 37,0%.

Слід зауважити, що за 6 місяців 2015р. порівняно з відповідним періодом 2014р. епідемічна ситуація в області суттєво не змінилася. Негативним є той факт, що поширення СНІДу спричиняє ускладнення епідемічної ситуації щодо туберкульозу, оскільки саме туберкульоз є розповсюдженою супутньою інфекцією при СНІДі.  За 6 місяців п.р. від деяких інфекційних та паразитарних хвороб  померло 189 осіб, що на 11 осіб або 6,2% більше, ніж за відповідний період 2014р., в тому числі від хвороб, зумовленим вірусом імунодефіциту – 10 осіб поти  6 осіб;  туберкульозу – 70 осіб проти 74 особи. Однак туберкульоз є найбільш розповсюдженим захворюванням з найбільш ймовірною причиною смерті хворих з інфекційною патологією.

За вказаний період померло 4177 чоловіків, що на 0,1% менше ніж  жінок, однак аналіз смертності за причинами  показує, що від інфекційних та паразитарних хвороб чоловіків померло на 18,0% більше, ніж жінок. Аналіз причин смертності від інфекційних та паразитарних хвороб свідчить про те, що кожний шостий з них помирає від віддалених наслідків туберкульозу. Саме туберкульоз є найрозповсюдженішим захворюванням з найбільш імовірною причиною смерті хворих з інфекційною патологією. Кількість померлих за зазначеною причиною смерті найбільша у Міжгірському,  Хустському та Виноградівському районах. Боротьба з туберкульозом давно вийшла за межі медицини. Зміна ситуації на краще залежить від поліпшення умов життя населення, покращення екологічного стану навколишнього середовища, формування високої санітарної культури.

Боротьба з туберкульозом та іншими соціально небезпечними захворюваннями є невід’ємною складовою національної політики і пріоритетним завданням для всіх органів влади та місцевого самоврядування.

Масові профілактичні огляди населення і флюорографія допомагають своєчасно виявити хворих на туберкульоз і забезпечити їх лікування. Тож, обов’язково відвідайте кабінет флюорографії - без запису і черги!

Валерія Громицька для Uzhgorod.net.ua

 

27 серпня 2015р.

До теми

Коментарі:

    До цієї новини немає коментарів