Закарпатці не лише страждають, а й самі не гребують торгувати людьми

Ми залишаємося державою не лише постачання, транзиту, а поступово стаємо країною призначення для торгівлі людьми…

 

Так, за оцінками представництва МОМ в Україні, з 1991 року понад 120 тисяч українців постраждали від різних форм сучасного рабства. Новими тенденціями цього загрозливого явища є збільшення масштабів торгівлі людьми з метою трудової експлуатації, зростання кількості постраждалих чоловіків, розширення видів торгівлі людьми за рахунок примусового жебрацтва та інших форм, зростання випадків експлуатації співвітчизників та іноземців на території самої України.

Торгівля людьми має глибокий транснаціональний характер, і якщо досі наша держава була переважно країною постачання і транзиту, то поступово стає державою призначення для торгівлі людьми, експлуатації дорослої та дитячої праці, продажу дітей, постачання людських органів за кордон.

Вже неодноразово зазначалося, що причинами розвитку цього явища залишається розповсюдження організованої злочинності та наркоторгівлі й недостатня боротьба з ними А також - насильство в родині, нестатки, пошук кращих умов життя, слабка поінформованість населення про життя і працевлаштування за кордоном, виготовлення й розповсюдження дитячої порнографії через мережу Інтернет тощо. Нині потужного розвитку соціальних мереж також стало популярним знайомитися з дівчатами через сайти знайомств чи шлюбних агенцій. Про такі сумні результати «інфостосунків» ми рідко дізнаємося… 

Нещодавно співробітники відділу по боротьбі з торгівлею людьми закарпатської міліції в ході проведеної успішної спецоперації знешкодили на українсько-польському кордоні канал поставок українських дівчат та хлопців в борделі Європи. Сталося це на контрольно-пропускному пункті «Шегині», що на  Львівщині. Правоохоронці затримали учасників злочинної групи, які вербували і поставляли українок в європейську секс-індустрію, повідомили в центрі громадських зв'язків Управління МВС у Закарпатській області.

На митниці був затриманий мікроавтобус «Рено Трафік», в якому 42-річний мешканець Закарпаття намагався перевести за кордон для сексуальної експлуатації трьох своїх землячок у віці 18-22 років, 23-річну мешканку Запоріжжя, а також 24-річного юнака нетрадиційної орієнтації зі Львова. Організатор злочинного угруповання - 47-річний житель Львівщини - взятий під варту. Стосовно зловмисників відкрито кримінальне провадження, ведеться слідство.

Прикро й те, що з кожним роком все частіше жертвами торгівлі людьми є діти. За даними ООН, у всьому світі 27% постраждалих – це діти, із них 10 відсотків складають хлопчики та 30 відсот­ків – дівчатка віком до 14 років.

Так, днями стражі кордону  Мостиського загону вночі у пункті пропуску «Краковець», що в сусідній із Закарпаттям Львівській області, затримали двох громадян Німеччини. У салоні автомобіля, окрім чоловіка та жінки, їхало двоє їх неповнолітніх дітей, громадян Німеччини, а також новонароджене немовля. Автомобіль прямував у напрямку Польщі. Глава сім`ї заявив охоронцям кордону, що це немовля – його дитина від українки, з якою він планує одружитися. Для паспортного контролю чоловік надав свідоцтво про народження дитини, а також нотаріально завірену заяву матері-українки про дозвіл на вивіз дитини за кордон.

Однак  у українських прикордонників викликав підозру той факт, що німець досі ніколи не був в Україні. А його так звана «українська дружина» - жодного разу  не виїжджала до Європи. Отож «пара» між собою зустрітися не могла. Зараз тривають заходи щодо перевірки законності видачі наданих на паспортний контроль документів на вивіз дитини за кордон та встановлення особи і місця проживання матері немовляти. Про виявлення ознак кримінального правопорушення щодо можливої торгівлі людьми повідомлено слідчі підрозділи органів прокуратури, Міністерства внутрішніх справ та Служби безпеки України.

Після викриття обману німецька пара почала розповідати нові подробиці. Виявилося, що закордонні гості через агентство, яке знайшли в Інтернеті, вирішили вдочерити українське немовля. «Я вирішив взяти доньку на всиновлення, хотів зробити добре дитині, щоб виросла в достатку. А вийшло так, що з документами мене підставили», - каже «батько» немовляти. Посередницю зараз розшукує міліція. Затримані розповіли, що за її послуги заплатили 150 доларів, а біологічній матері – 10 тисяч гривень. Маму новонародженої дитини вже затримали. «В ході слідчо-оперативних дій було встановлено і затримано маму в одній із сусідніх областей, зараз з нею проводять процесуальні дії, вона вже доставлена у Львів для проведення подальших процесуальних дій», - повідомив керівник управління боротьби зі злочинами пов'язаними з торгівлею людьми Ігор Сидорук. 25-річну жінку знайшли у місті Рахів Закарпатської області.

Наразі маму-зозулю допитують правоохоронці. У пологовому будинку, де жінка шість днів тому народила дівчинку, розповіли, що жодних підозр у лікарів вона не викликала. Немовля відвезли у дитячу лікарню, дівчинка цілком здорова. Після додаткових обстежень її віддадуть у дитячий будинок.

Незважаючи на здійснення певних зусиль з боку держави в напрямку протидії торгівлі людьми – криміналізацією злочину в національному законодавстві – прийняття та виконання Комплексної програми протидії торгівлі людьми, проблема торгівлі людьми залишається актуальною і це негативне явище має стійкі тенденції до поширення, особливо зараз, коли Україна опинилася у військовому конфлікті.

Станом на сьогодні Міністерством соціальної політики України 94 громадянам встановлено статус особи, яка постраждала від торгівлі людьми,  серед яких 88 - громадяни України і 6 іноземців (громадяни Пакистану, Молдови та Російської Федерації). З них: 39 чоловіків, 39 жінок і 16 дітей.

За видами експлуатації: 42 випадки - трудова експлуатація, 24 випадки - сексуальна, 19 випадків - залучення до жебракування, 4 випадки - змішана експлуатація, 3 випадки - вилучення органів, 2 випадки - продаж малолітньої дитини. Країни призначення (експлуатації): Україна - 37 випадків, Російська Федерація - 37 випадків, Турецька Республіка - 6 випадків, Республіка Польща - 5 випадків, Республіка Молдова - 2 випадки, Республіка Азербайджан - 2 випадки, Держава Ізраїль - 2 випадок, Республіка Сербія - 1 випадок, Грецька Республіка - 1 випадок, Федеративна Республіка Німеччина - 1 випадок. Вид торгівлі людьми: внутрішня (всерединікраїни) - 31 випадок, міжнаціональна (транскордонна) - 63 випадок.

У 2014 році центрами соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, службами у справах дітей, дипломатичними установами України за кордоном у співпраці з громадськими організаціями надано допомогу 55 особам, які постраждали від торгівлі людьми (та не виявили бажання отримати статус).

За інформацією Закарпатської громадської жіночої організації «Веста» протягом 2013-2015 років  статус постраждалих від торгівлі людьми отримали 13 осіб нашої області.  

Центри соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді є основним виконавцем заходів з надання допомоги особам, які постраждали від торгівлі людьми, на які покладені функції з здійснення оцінки потреб постраждалої особи, розробки плану її реабілітації, координації та контролю за його виконанням.

Також допомогу постраждалі особи можуть отримати в територіальних центрах соціального обслуговування (надання соціальних послуг). Діти, які постраждали від торгівлі людьми, можуть бути влаштовані до центрів соціально-психологічної реабілітації дітей та притулків для дітей  з метою тривалого (стаціонарного) або денного перебування дітей, які опинились у складних  життєвих обставинах, надання їм комплексної соціальної, психологічної,  педагогічної, медичної, правової та інших видів допомоги.

Особа, якій встановлено статус особи, яка постраждала від торгівлі людьми, має право на забезпечення особистої безпеки, поваги, а також на безоплатне одержання:

- інформації щодо своїх прав та можливостей, викладеної мовою, якою володіє така особа;

- медичної, психологічної, соціальної, правової та іншої необхідної допомоги;

- тимчасового розміщення, за бажанням постраждалої особи та у разі відсутності житла, в закладах  допомоги для осіб, які постраждали від торгівлі людьми, на строк до трьох місяців, який у разі необхідності може бути продовжено за рішенням місцевої державної адміністрації, зокрема у зв'язку з участю особи в якості постраждалого або свідка у кримінальному процесі;

- відшкодування моральної та матеріальної шкоди за рахунок осіб, які її заподіяли, у порядку,  встановленому Цивільним кодексом України;

- одноразової матеріальної допомоги у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України;

- допомоги у працевлаштуванні, реалізації права на освіту та професійну підготовку.

Іноземець та особа без громадянства, якій встановлено статус особи, яка постраждала від торгівлі людьми на території України, крім передбачених частиною першою цієї статті прав, має також право на:

- безоплатне отримання послуг перекладача;

- тимчасове перебування в Україні строком до трьох  місяців, який може бути продовжено у разі необхідності, зокрема у зв'язку з їхньою участю в якості постраждалих або свідків у  кримінальному процесі;

- постійне проживання на території України в порядку, встановленому законодавством.

Довідка про статус особи, яка постраждала від торгівлі людьми, є підставою для реєстрації в територіальних органах спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань міграції за місцем проживання особи, яка постраждала від торгівлі людьми.

Особа, яка постраждала від торгівлі людьми на території України, та громадяни України, які постраждали від торгівлі людьми на території іншої держави, мають однакові права.

Надання допомоги особі, яка постраждала від торгівлі людьми, не залежитьвід:

- звернення такої особи до правоохоронних органів та її участі у кримінальномупроцесі;

- наявності у такої особи документа, що посвідчує особу.

Цьогоріч було підведено підсумки реалізації проекту із впровадження Національного механізму взаємодії суб’єктів, які протидіють торгівлі людьми в Закарпатській області. Проект із поліпшення координації між відповідними державними та неурядовими структурами на Закарпатті фінансувався Європейським Союзом, співфінансувався Королівством Данія та реалізувався Міжнародною організацією з міграції (МОМ) і Закарпатською громадською жіночою організацією «Веста» у партнерстві з Департаментом соціального захисту населення Закарпатської області.

До цього часу в Україні загалом та на Закарпатті зокрема допомога особам, які постраждали від торгівлі людьми, надавалася переважно громадськими та міжнародними організаціями. Утім з осені 2012 року в державі, відповідно до нового законодавства, запрацював Національний механізм взаємодії суб’єктів, які протидіють торгівлі людьми. ЄС, Королівство Данія та МОМ допомагають ефективніше впроваджувати його в окремих регіонах України. За період 2012-2014 роки офіційний статус постраждалих від сучасного рабства було надано 79 особам, що уможливило отримання ними допомоги від українських державних органів. 

Проект Європейського Союзу MIGRECO («Зміцнення управління міграцією та співпраця із реадмісії у Східній Європі») підтримує Україну на шляху створення комплексної та сучасної системи управління міграцією, яка відповідала би найкращим європейським стандартам, імплементації плану дій із лібералізації візового режиму з ЄС.

У рамках проекту Європейський Союз та Міжнародна організація з міграції (МОМ) допомагають українським державним органам втілювати в життя законодавчі та адміністративні зміни, пов’язані із планом дій із лібералізації візового режиму між Україною та ЄС. Проект сприяє впровадженню в регіонах України Національного механізму взаємодії для допомоги постраждалим від торгівлі людьми, що передбачає поєднання зусиль державних і неурядових структур із ідентифікації постраждалих, надання їм необхідної допомоги, захисту їхніх прав та гарантування доступу до правосуддя.

Валерія Громицька для Uzhgorod.net.ua

 

29 серпня 2015р.

До теми

Коментарі:

    До цієї новини немає коментарів