Наш бізнес очікує від вільної торгівлі з Євросоюзом занадто багато!
Це ж саме стосується і простих громадян як споживачів товарів із ЄС.
Вітчизняним бізнесменам і споживачам не варто очікувати негайних наслідків від старту зони вільної торгівлі України з Євросоюзом першого січня. Підбірка важливих фактів про вільну торгівлю з ЄС.
Ціни сильно падати не будуть
Набуття чинності ЗВТ не спричиниться до відчутного зниження цін на внутрішньому ринку. Однак це допоможе сповільнити темпи інфляції в Україні, збільшити асортимент товарів і послуг, йдеться у прогнозі, підготованому ІЕДПК. Цифр у прогнозі щодо падіння цін в інституті не наводять. Натомість один з авторів тексту угоди про ЗВТ з ЄС Тарас Качка в інтерв'ю DW спрогнозував, що після скасування ввізних мит на товари з ЄС можна чекати зниження їхньої номінальної вартості на 5-15 відсотків. "Зростання інтересу до українського ринку з боку європейських експортерів означатиме і зростання конкуренції між ними за українського споживача. У перспективі це буде сприяти зниженню цін і різноманітності асортименту", - спрогнозував експерт.
Український бізнес налаштований оптимістично
Згідно з опитуваннями українського бізнесу київським Інститутом економічних досліджень та політичних консультацій (ІЕДПК), 54 відсотки українських підприємців вважають, що ЗВТ з ЄС дасть позитивний результат впродовж першого ж року. 71 відсоток впевнений, що отримає вигоду впродовж перших п'яти років роботи Зони вільної торгівлі. І лише 11 відсотків українських підприємств очікує збитки від цього зовнішньоекономічного курсу.
Третина української економіки вже інтегрована в ЄС
За даними Держслужби статистики України, більше тридцяти відсотків українського експорту на сьогоднішній день поставляється в країни Євросоюзу. У 2015 році Брюссель в односторонньому порядку продовжив для України режим автономних торгових преференцій. Зняття торговельних бар'єрів ЄС для української продукції не призвело до значного зростання експорту насамперед через пережиті країною труднощі: анексія Криму Росією, війна на Донбасі і пов’язаний із цим загальний економічний спад.
Конкуренція висока вже давно
Посилення конкуренції з виробниками з країн Євросоюзу очікує лише чверть опитаних українських бізнесменів. Спокійне ставлення більшості українських виробників до конкуренції із Заходу пояснюється тим, що український ринок є відкритим всі останні роки. За даними Держстату, експорт та імпорт складають приблизно по 50 відсотків зовнішнього обороту країни. Таким чином старт ЗВТ з ЄС не може спричинити раптової зміни ситуації. Середня ставка ввізного мита на промислову продукцію становить в Україні лише чотири відсотки. На імпорт сільськогосподарської продукції Україна запровадила дещо більші мита: 9-10 відсотків.
Швидкі результати для аграріїв та легпрому
Одразу після набрання чинності ЗВТ з Євросоюзом найбільший виграш очікує сектор сільського господарства та легкої промисловості. Такий прогноз у розмові з DW зробила, зокрема, провідна дослідниця торгівельних відносин з ЄС Вероніка Мовчан з Інституту економічних досліджень і політичних консультацій. За її прогнозами, важче буде українському важкому машинобудуванню і деяким високотехнологічним підприємствам.
Чималі видатки на гармонізацію стандартів
Адаптація українських стандартів до європейських норм буде найбільшою проблемою українського бізнесу, вважає Вероніка Мовчан. Вона застерегла українських підприємців щодо необхідності брати до уваги санітарні та фітосанітарні норми ЄС, а також вимоги до умов праці і високі європейські екологічні стандарти. Найбільші видатки на адаптацію до цих стандартів очікують на українську металургію, вважає економістка. Водночас більшість опитаних ІЕДПК бізнесменів вважають, що зона вільної торгівлі з ЄС вплине на їхній бізнес або позитивно, або нейтрально. Адже більшість технічних вимог в Україні вже близькі до європейських. "Українська промисловість вже працює в умовах, в яких працюватиме після набрання чинності ЗВТ", - нагадала Мовчан.
До цієї новини немає коментарів