Не я б'ю – верба б'є: традиції та звичаї Вербної неділі

Вербна неділя – це перехідне церковне свято, що безпосередньо залежить від дати Великодня і приходить рівно за тиждень до нього. А тому воно не має фіксованої дати і щороку святкується в різні дні.
Оскільки Великдень цьогоріч буде 16 квітня, то Вербна неділя в 2017 році припадає на 9 число.
Вербна неділя – історія свята
Вербною неділею відкривається Страсна седмиця – найсуворіший тиждень перед Світлим Христовим Воскресінням.
Відповідно до Священного Писання, у Вербну неділю Син Божий увійшов у святе місто Єрусалим. Тому в православній церкві він має й іншу назву – Вхід Господній в Єрусалим.
Місцеві жителі, які вже почули про чудеса зцілення, якими прославився Ісус, зустрічали його, що в’їжджає в місто на віслюкові, як личило зустрічати Месію і правителя – зеленими пальмовими гілками, співами і вітальними вигуками: “Осанна!” (порятунок).
Вербна неділя – традиції дня
Цього дня в церкві під час всеношної служби святяться гілочки верби, за якими потрібно напередодні сходити в ліс до схід сонця. Потім їх приносять в дім і ставлять біля ікони. За церковною традицією, вони мають простояти весь рік, охороняючи родину від нещасть. У народі вважали, що освячена верба має чудотворну цілющу силу, здатну позбавити людей і тварин від хвороб, порчі і пристріту, а оселю – від пожеж і повеней.
Чому саме верба? Оскільки в наших широтах пальми не ростуть, то слов’яни обрали для себе символічне дерево – вербу, пагони якого розпускаються одними з перших і починають цвісти і зеленіти до цього дня. Таким чином, у слов’ян свято Входу Господнього в Єрусалим отримало назву Вербна неділя. А ось Вербну неділю католицьку називають Пальмовою.
У Вербну неділю здавна збереглася традиція: щоб бути здоровими, люди трохи б’ють одне одного гілками верби, особливо дітей, бажають здоров’я і благополуччя в родині. Також, щоб жодна хвороба не причепилася, з’їдають по 9 бруньок верби.
Це сімейне свято, яке краще провести вдома, з рідними. Крім того, у Вербну неділю ще триває Великий піст, але в цей день дозволено невелике послаблення: в їжу можна вживати рибу і вино. У цей день потрібно постаратися відійти від суєти, помолитися, подумати про життя і підготуватися до Страсної седмиці.
Вербна неділя – прикмети
- Верба розпустилася на Вербну неділю – рік буде вдалим
- Верба бездоріжжя веде, проганяє з річки останній лід
- Мороз на Вербну неділю – до врожаю ярих
- Який вітер на Вербну неділю, таким і все літо буде
- Ясна погода – до врожаю фруктів.
До теми
- 12-річна ужгородка Валерія Білецька дебютувала з авторським синглом «Скажи мені»
- Ужгородців запрошують на виставку живопису Ярослава Ілька
- Театр як місія, а не просто сцена: розмова з Олесею Чепелюк
- 4 січня в Ужгородському скансені відбудеться традиційний щорічний фестиваль «Коляди в старому селі»
- Протягом місяця триватиме в Ужгороді ювілейна виставка Творчого об'єднання художників Закарпаття
- Ужгородська музична школа №1 дала великий Різдвяний концерт
- В Ужгороді вдруге провели Фестиваль закарпатського вертепу
- Камінь, що пам’ятає імперії: унікальний храм Святої Єлизавети на Закарпатті
- «Місто»: виставка робіт закарпатських художників у Генеральному консульстві Словацької Республіки
- Автентичні словацькі колядки, віншування та колоритні вертепи – в Ужгороді відбувся огляд-конкурс «Словацький бетлегем-2025»
- Студії “Косиця” 10 років: в Ужгородському скансені відкрили виставку закарпатських сорочок
- «Принцип гештальту» – в Ужгороді відкрито персональну виставку робіт Тараса Табаки
- В Ужгороді відкрили чергову міні-скульптуру на честь «Різдвяного цвіркуна»
- «Світло віри та сили» - до кінця листопада в Ужгороді можна переглянути унікальну виставку
- Як проходив фінал конкурсу Міс і Місіс Закарпаття 2025. РЕПОРТАЖ. ФОТО
- Відкриття «Країни Мрій» в Ужгороді: новий простір щасливого дитинства
- У галереї «Ужгород» представив свій новий проєкт відомий закарпатський митець, перформер Петро Ряска
- На літературному вечорі в Ужгородському замку звучала поезія різних поколінь
- В Ужгороді вшанували президента Чехословацької Республіки Томаша Масарика
- Сучасний погляд на класику: чим вразила вистава «Кайдашева сім’я»

До цієї новини немає коментарів