"Совине гніздо" – старовинно-сучасний символ Ужгорода
В обласному центрі Закарпаття – Ужгороді, є своя старовинна візитівка, яка має не лише важливе історичне, але й туристичне та урбаністичне значення для громади міста – винний льох «Совине гніздо». Датується ця старовинна будівля 1781 роком, хоча деякі джерела пишуть і про 1631 рік. «Совине гніздо» є архітектурною пам’яткою національного значення.
Колись це місце було пивоварнею. Крім того, склади «Совиного гнізда» використовувалися для зберігання продуктів і напоїв, однак згодом пивоварня перетворилася в готель, потім – в училище, ще пізніше – в столярну школу. А в часи Чехословацької республіки у цьому приміщенні був винний бар, – йдеться в газеті «Панорама» у номері від 10 серпня.
Своє друге життя ця будівля отримала у 2010-х роках завдяки співпраці Європейського Союзу, України та Польщі. Зокрема, польського міста Ярослав та українського Ужгорода. Саме завдяки спільному проекту «Ярослав-Ужгород: спільна ініціатива для покращення туристичної привабливості історичних міст побратимів», який фінансувався в рамках транскордонної програми «Польща-Білорусь-Україна 2007–2013», і було відреставроване приміщення винного амбару «Совине гніздо».
Як розповів газеті «Панорама» заступник Ужгородського міського голови Олександр Білак, сам грантовий проект подавався двома містами-побратимами у 2012 році. А реалізація цього проекту почалась у 2014 році. Врешті, саму будівлю почали реставрувати у серпні 2015 року. Реставрація завершилась у березні 2016 року.
За словами посадовця, деякі роботи у «Совиному гнізді» тривають і далі. Але вже за кошти міського бюджету. Загалом, у цьому приміщенні відреставровані три зали, великий підвал та два приміщення, які стали офісами.
Олександр Білак зазначив, що ця історична будівля вже є не лише історичною візитівкою Ужгорода, а й центром культури, відпочинку та громадської активності ужгородців.
Адже тут проводились і конкурси КВН, і конференція з питань енергоефективності, і урбаністичний форум «Місто», і семінари з питань національних меншин міста, зокрема, ромів.
Та найголовніше, що у «Совиному гнізді» активно проводяться і різноманітні загальноміські святкування. Зокрема, проводилось свято вина «Закарпатське Божоле», фестиваль «Сакура Фест», святкування Дня захисту дітей, різноманітні виставки і т.д.
Олександр Білак також звернув увагу на те, що польські партнери, попри різні проблеми у реалізації проекту, залишились задоволеними реставрацією цієї надважливої для Ужгорода історичної споруди.
Експерт, краєзнавець, доктор філософських наук, професор Федір Шандор у коментарі газеті «Панорама» зауважив, що саме з «Совиного гнізда» в австрійську епоху почалась нова, сучасна історія Ужгорода, яка пов’язана з ровитком пивної галузі. Нині, на його думку, «Совине гніздо» відіграє роль громадського центру міста, такого, своєрідного місця зустрічей. «Ця будівля, цей центр в Ужгороді відіграє роль своєрідної площі Ринок у будь-якому європейському місті, де збираються люди, проводяться різноманітні заходи, втілюються різноманітні суспільні ініціативи», – зазначив Федір Шандор.
Варто сподіватись, що вже незабаром «Совине гніздо» знову стане центром дозвілля для ужгородців, адже вже скоро ця історична споруда стане одним із місць проведення святкувань Днів Ужгорода.
Джерело: PMG.ua
До теми
- Закарпатський музей народної архітектури та побуту відкрив виставку з фондової колекції «Мереживо надії»
- Розпочався прийом фільмів на 6-й Карпатський гірський міжнародний кінофестиваль (CMIFF)
- Вечір фортепіанної музики, що перенесе у світ образів минулого - обласна філармонія запрошує сьогодні на концерт
- Ужгородський скансен розпочинає реалізацію міжнародного грантового проєкту
- В Ужгороді відкрили виставку "Магія каменю"
- Дитячі книжки з підписами закарпатських авторів передадуть для українських дітей в Угорщині
- Видав понад 120 збірок народних казок: за прилавком в ужгородській книгарні «Кобзар» був закарпатський літературознавець Іван Хланта
- В Ужгороді сьогодні відбудеться благодійний показ «Маріупольської драми»
- У Закарпатському музеї народної архітектури та побуту Антон Ковач представив серію живописних робіт «Подорожі»
- Закарпатська академія мистецтв створює простір, який ширше “відкриє двері” для охочих до мистецтва
- Художниця Ксенія Платанова – про своє життя в Ужгороді, виставки та мистецтво
- Протягом місяця в обласному музеї ім.Й.Бокшая можна переглянути виставку «Ужгород на палітрі епох»
- У Генконсульстві Угорщини в Ужгороді відкрили виставку робіт живописця Маріона Ілку, присвячену закарпатським митцям та громадським діячам
- 27 січня в Ужгороді стартує чудова акція: «Дитячий письменник за прилавком»
- he Bells of Christmas в Ужгороді — вечір, який подарує справжню зимову казку
- В Ужгородському скансені відкрили виставку «Погляд і поклик» авторства двох одеських художниць різних поколінь
- Популяризація української самобутньої культури: як українська коляда звучала в Румунії
- В Ужгородському скансені відбудеться відкриття виставки робіт одеських художниць Ольги Крест і Анастасії Асп
- «Коляди у старому селі», славлячи Різдво, стверджують давню духовну традицію закарпатців ФОТОРЕПОРТАЖ
- Музейна новинка: Ужгородський скансен презентував календар на 2025 рік
До цієї новини немає коментарів