Музейному скарбу і діючій святині в Ужгороді: Шелестівській церкві – 240 літ

Церква була побудована у 1777 р. Аби зберегти її як архітектурну пам'ятку, оскільки в селі на той час уже діяла мурована церква, у 1929-у її було перевезено до Мукачева. А вже в 1974 р., коли тривав процес облаштування постійно діючої експозиції Закарпатського обласного музею архітектури та побуту, церква-мандрівниця була перевезена до Ужгорода. Тут вона стала окрасою музейної експозиції, її домінантою.
Шелестівська церква унікальна тим, що вона є єдиним об'єктом в Ужгородському скансені, що занесений до Державного реєстру пам'яток історії та культури. Відтак, вона є пам'яткою державного значення. В своїй забудові вона поєднує два архітектурні стилі: барочний та шатровий. У храмі зберігається й експонується ціла низка цікавих ікон, датованих кінцем ХVІ – першою половиною ХІХ ст. Серед них "Страшний суд", "Богородиця з пророками", "Богородиця Одігітрія", "Собор Архангела Михаїла".
В 2009 р. Шелестівська церква була освячена владикою Міланом Шашіком. Із того часу вона є діючою. Кожну неділю і на окремі свята тут відбуваються Богослужіння. За домовленістю із настоятелем храму о.Ярославом Данком проводяться обряди вінчання та хрещення. Останніми роками, дякуючи Богу, плідній роботі настоятеля храму, співробітникам музею, громаді приходу церкви проводяться урочистості до храмового свята Святого Архангела Михаїла. Не став винятком і цей рік.
У програмі святкувань було проведено Утреню, акафіст до Михаїла, святкову Літургію, по завершенні якої присутні мали змогу приступити до святого причастя. Після цього відбувся традиційний святковий обхід храму. Вже третій рік поспіль студенти Ужгородської греко-католицької богословської академії ім.Блаженного Теодора Ромжі та Ужгородського національного університету під керівництвом о.Ярослава готують сценічні постановки на релігійну тематику. Цьогоріч для присутніх була зіграна сценка "Обман демона", зміст якої полягав у тому, що сенсом людського життя є не достаток, багатство, розкіш, а, насамперед, віра у Бога, любов до ближнього. По завершенні дійства його організатори запросили всіх до святкового столу.
І музейні співробітники, і священнослужителі впевнені, що Шелестівська церква, історія якої налічує вже майже два з половиною століття, ще довго, довго буде залишатися як духовним осередком, так і культурно-мистецькою пам'яткою нашого краю, країни в цілому. Тут завжди можна збагатитись духовно, бути ближчим до Бога, дізнатись багато цікавого з історії храмового будівництва та сакрального мистецтва Закарпаття.
Василь Коцан, директор
Закарпатського обласного музею народної архітектури та побуту
До теми
- «Магія кольору у часі» - у краєзнавчому музеї представила свій творчий доробок ужгородка Кристина Негер
- 213 вистав, 10 прем’єр, понад 70 тисяч глядачів та близько 400 000 грн на підтримку ЗСУ - Закарпатський облмуздрамтеатр підбив підсумки сезону
- В ужгородському скансені відрили персональну виставку відомого закарпатського скульптора Василя Олашина
- Заслужений академічний Закарпатський народний хор побував із гастролями в Хорватії.
- «Ужгород квітне у творах митців» – виставка у Закарпатському музеї народної архітектури та побуту
- Театр, що пережив трагедію: Маріупольський драмтеатр завершує 147-й сезон
- «Ужгород квітне у творах митців» – в обласному центрі запрошують на виставку
- «Кава на жорнах століть»: оновлена виставка в Ужгородському замку
- На сцені обласної філармонії в Ужгороді стартував Фестиваль сучасної духовної музики
- Вересень 2025 року буде місяцем Заслуженого академічного Закарпатського народного хору
- На завершення сезону: у Невицькому замку відбудеться показ вистави «Річард ІІІ»
- "Танець заради нього": історія Алевтини Чернової — хореографки з Києва в Ужгороді
- Коломийка на всі смаки звучатиме в Колочаві
- «Дитячі мрії» презентували в атріумі Закарпатської ОДА
- Закарпатський облмуздрамтеатр побував із гастролями в Угорщині
- В Ужгороді представили виставку робіт Емми Зайцевої під назвою «Народження образу»
- Маріупольський театр в Ужгороді: виклики, щоденне життя, плани і творчість
- Куїнджі, Айвазовський, Кричевський – колекцію Сумського художнього музею можна побачити в Ужгороді
- У галереї «Ужгород» відкрили виставку творів «Вернісаж 55»
- 30 травня в Ужгороді відбудеться відкриття виставки «Дитячі мрії»
До цієї новини немає коментарів