В Закарпатті арбористи рятували стародавні дуби біля готичної церкви (ФОТО)
Ці дуби ростуть навколо дерев’яного храму, котрому вже понад 300 років. Всього в Українських Карпатах залишилося тільки чотири дерев'яні церкви готичного стилю і їх збереження разом з віковими деревами навколо мають надзвичайно велике значення. Дані дуби – не тільки природна окраса будівлі, але несуть і практичне значення: вони оберігають церкву від блискавки, а також від замокання, адже церква знаходиться в болотистій місцевості і могутня коренева система дерев держить будівлю знизу, захищаючи від сповзання з місця.
За попередньою оцінкою, найстаршому дубу близько 600 років, вік інших – біля 350. Унікальні вікові дуби висотою 30 м, з розмахом крони в 20-25 метрів і 6 метрів в обхваті стовбура потребують нашого захисту.
“На початку 2021 року у зв’язку з погодними умовами, на жаль, один із чотирьох унікальних вікових дубів даного комплексу упав. Після цього представники місцевої громади почали висловлюватися про те, що дерева несуть загрозу і їх необхідно зрізати. Експерти ІЕРС не могли закрити на це очі і взяли на себе місію по проведенню непростих перемовин з органами влади, природоохоронних органів та і місцевих органів влади задля спільних пошуків виходу із складної ситуації. Оскільки збереження і лікування дубів є надзвичайно важливою справою з точки зору відповідальності перед майбутніми поколіннями. Для збереженню унікальної природної і культурної спадщини було залучено команду арбористів, – зазначає керівник Інституту еколого-релігійних студій Олександр Бокотей, який є одним із натхненників і організаторів кампанії.
Одним з перших відгукнувся місцевий арборист Роберт Альбрехт, через якого вдалося запросити до співпраці неймовірну команду арбористів з усієї України.
“Якщо можна щось зробити, щоб продовжити життя дереву, то маємо зробити усе, що від нас залежить, адже якщо дерева зараз вилікувати, то вони можуть пережити не тільки нас, а й наших дітей та онуків, очищаючи повітря та зберігаючи баланс недоторканої природи”, - вважає Роберт Альбрехт.
Водночас це робота не проста, адже кожне живе дерево потребує індивідуального підходу, по суті, арбористи — це лікарі та інженери водночас.
Серед основних проблем – ураження головної розвилки дубовим трутовиком. Крім того, дерева мають чимало сухих гілок (деякі з надзвичайно великою вагою), та, на жаль, часто саме вони тримають крону в певному балансі. Дуб, що є пам‘яткою природи місцевого значення, ще й має недобрий нахил і асиметричну крону в бік нахилу. Тож ситуація дуже складна, але не може ж бути так, що півтисячоліття росли собі ці могутні дерева, а ми їх так безславно втратимо за одне покоління.
В процесі лікування вже було стабілізовано крону одного дуба, звязано найбільш аварійні гілки відповідними тросами, розчищено дупла дерев, знято і вкорочено сухі гілки, зроблено ряд інших необхідних наразі робіт для інших дубів.
Згідно фахового висновку арбориста Володимира Ветроградського, надалі потрібно працювати в чотирьох напрямках:
стабілізація крони з метою унеможливлення її розвалювання;
пригнічення розвитку трутовика, який руйнує дерева зсередини;
розчистка дупел і консервація їх з метою мінімізації ризику розвитку грибів; замокання та потрапляння сміття в дупла;
зняття або вкорочення частини гілок, що загрожують падінням або розбалансовують крону.
Збереження дубів підтримується Інститутом еколого-релігійних студій (ІЕРС) в рамках проекту «Молодіжна школа сталого розвитку Карпат» (менеджер проекту Іван Тимофеєв), який реалізується у співпраці з Союзом охорони природи Німеччини (NABU) за підтримки VGP FOUNDATION.
Інформаційна служба ІЕРС
Читайте наші найцікавіші новини також у Інстаграмі та Телеграмі
До теми
- ДТП на Хустщині: травмувався пасажир авто
- ДТП на Хустщині: перекинувся мікроавтобус, усіх пасажирів доправили до лікарні
- БЕБ у Закарпатській області повідомило мешканцю Київщини про підозру у контрабанді мобільних телефонів
- В Ужгороді запрошують долучитися до Ходи звіздарів
- БЕБ на Закарпатті упередило ризиковий тендер на будівництво Дія-центру вартістю 28,2 млн грн
- Два нові міжнародні маршрути поєднали українські міста із європейськими столицями
- У дорожньо-транспортній пригоді на Хустщині постраждала 34-річна жінка
- Графік відключення світла на Закарпатті завтра, 6 грудня
- «Ми стояли так близько до росіян, що чули, як вони готуються вести по нас вогонь…» Історія Ярослава, бійця 128 бригади
- Поліція Хустщини затримала рецидивіста, який у стані сп`яніння смертельно травмував односельця
- В Ужгороді відбувся базовий тренінг навчальної програми «Молодіжний працівник»
- Усі 16 томів видання «Історії України» презентував професор Сергій Федака
- Правоохоронця-переправника затримали на Закарпатті – йому загрожує до 9 років тюрми
- На Хустщині поліція розслідує ДТП, у якій водій легковика травмував 15-річного пішохода
- Увага! Шахраї поширюють фейкові повідомлення від імені Мінсоцполітики про отримання 1000 гривень
- За 20 000 доларів переправники продали напрям маршруту, човен і одне на двох весло з фанери
- Благодійний ярмарок триває в Ужгороді: крафтові виробники та волонтери збирають гроші на авто для ЗСУ
- Електроопалення: хто може претентувати на пільговий тариф і що для цього потрібно, - розповіли закарпатські енергетики
- Поліція встановлює обставини смертельної ДТП на Хустщині
- У Мукачівському замку відкрили музей війни
До цієї новини немає коментарів