Зруйнувати схеми мінімізації податкових зобов’язань – таке завдання поставлено перед податківцями області

На жаль, далеко не всі платники податків сумлінно виконують свої обов’язки перед державою.

 

Окремі з них у своїй діяльності вдаються до схем, які в кінцевому рахунку призводять до того, що при великих обсягах економічно-фінансових операцій податки сплачуються мізерні. Наприклад, одне з підприємств міста Ужгород при валових доходах більше ста мільйонів гривень не заплатило протягом 2003-2005 років жодної гривні податку на прибуток. Інше при сплаті до Державного бюджету торік всіх податків і зборів на 42,4 тис.грн. ще й одержало відшкодування ПДВ з бюджету на 1722 тис.грн.
Зрозуміло, що податкові органи не можуть бути спокійними спостерігачами такої ситуації, а ведуть відповідну роботу з керівниками підприємств-“мінімізаторів”, на конкретних прикладах показуючи наслідки подібних операцій. При усіх райдержадміністраціях за участю працівників податкової служби діють комісії по роботі з платниками, які є збитковими та показують мінімальні доходи.
Питання роботи податкових органів області щодо зменшення кількості підприємств, які декларують мінімальне податкове зобов’язання, та ефективність роботи підрозділів податкового аудиту і податкової міліції щодо виявлення та руйнування схем мінімізації податкових зобов’язань розглянуто на черговому засіданні колегії Державної податкової адміністрації у Закарпатській області.
Як доповіла начальник управління оподаткування юридичних осіб ДПА у Закарпатській області Любов Серемчук, у 2005 році в області налічувався 251 підприємство, що мінімізувало податкові зобов’язання по податку на прибуток. Це - 3,9 відсотка від тих, що повинні сплачувати цей податок. Найбільше таких "мінімізаторів" по Мукачівській ОДПІ – 6,0 %, Ужгородській МДПІ – 5,5 % та ДПІ у Виноградівському районі – 5,1 %.
На перший погляд ці підприємства діють у межах чинного законодавства. Однак аналіз їхньої діяльності та проведені перевірки достовірності відображення у податковій звітності фактичного стану засвідчує приховування значних обсягів їх доходів від оподаткування.
Так, суб’єктам підприємницької діяльності, які мінімізували сплату податку на прибуток, податковими органами торік лише за камеральними перевірками донараховано 719,9 тис.грн. податку на прибуток, а також 229,5 тис.грн. штрафних санкцій. За два місяці нинішнього року такі підприємства оштрафовані знову на 112,2 тис.грн. за несвоєчасну сплату узгоджених податкових зобов’язань, повідомила начальник управління оподаткування юридичних осіб ДПА Любов Серемчук.
Відповідну роботу по виявленню та руйнуванню схем мінімізації у сплаті податків ведуть підрозділи контрольно-перевірочної роботи. Разом з тим в умовах лібералізації взаємовідносин з платниками податків контроль за малим і середнім бізнесом має пом‘якшуватись, залишаючись лише в тому випадку, коли він є доречним. Через це кількість запланованих перевірок суб‘єктів малого бізнесу в I кварталі 2006 року порівняно з попереднім періодом зменшено на 16 відсотків, - зауважив на колегії виконуючий обов”язки заступника начальника управління контрольно-перевірочної роботи Михайло Олексій.
Одночасно, контроль за підприємствами з істотними обсягами валового доходу не повинен послаблюватися, оскільки саме ця категорія платників забезпечує як переважну частку надходжень, так і переважну частку обсягів мінімізованих податків.
Про це свідчать і перевірки, проведені підрозділами контрольно-перевірочної роботи райміськДПІ протягом 2005 року та січня-лютого 2006 року, в результаті яких підприємствам-"мінімізаторам" донараховано 16414,3 тис.грн. податкових платежів.
За результатами фінансово-господарської діяльності 2005 року податковими органами визначено суб‘єкти господарювання, які мають фактичний валовий дохід в сумі понад 3 млн.грн., а податкове навантаження менше 1 відсотка. Їх діяльність буде проаналізована, вияснено причини великих валових витрат та перспективи подальшої роботи по підвищенню ефективності їх діяльності і збільшенню вкладу до бюджетів усіх рівнів. Тобто, діяльність таких підприємств буде і надалі під посиленою увагою податківців.
Як доповів на колегії заступник начальника відділу викриття злочинів в базових галузях економіки та фінансових установах управління податкової міліції Микола Шушко, саме “мінімізатори” найчастіше допускають злочини у сфері оподаткування. А їх протягом 2005 року виявлено 113. По десяти кримінальних справах встановлено суму мінімізації податкових зобов’язань понад 1 млн. грн.
Щоб зруйнувати схеми мінімізації податкових зобов’язань було припинено діяльність 94-х фіктивних фірм, шести конвертацій центрів. В результаті проведеної роботи донараховано до сплати в бюджет 12 млн. 211 тис. грн. , з яких 5 млн. 107 тис. грн уже забезпечено стягнення коштів до бюджету.
Зацікавила податківців і діяльність 226 суб’єктів господарської діяльності з від’ємним річним сальдом всіх нарахованих податків. І це незважаючи на те, що підприємства сплачували протягом року податок на прибуток, з доходів громадян, інші платежі. Але при поданні звітності за четвертий квартал відобразили в деклараціях від’ємне значення по податку на додану вартість, що перекриває всі сплачені протягом року податки та платежі. Тобто, виявляється, що держава за підсумками фінансово-господарської діяльності таких підприємств ніби залишається в боргу перед ними, бо останні маніпулюють з податком на додану вартість. Подібні схеми мінімізації податкових навантажень використовуються в основному великими платниками податків Закарпатської області. Тому такі підприємства, підкреслювалося на колегії, залишатимуться на особливому контролі у податківців.
Підсумки колегії підбила голова ДПА у Закарпатській області Тетяна Шаповалова, яка визначила основні завдання та організаційні і масово-роз’яснювальні заходи податкових органів краю в роботі з платниками, які мінімізують сплату податків.

Відділ зв’язків з громадськістю,
засобами масової інформації та масово- роз’яснювальної роботи ДПА у Закарпатській області

 

30 березня 2006р.

До теми

Коментарі:

    До цієї новини немає коментарів