Стрічку про історію лемків в Ужанській долині презентували на Закарпатті

— Територія розселення лемків сягає не тільки Закарпаття, а й східної Словаччини і трошки ширшого загалу, тому ми задумали, що головною героїнею цього фільму стала молода дівчина зі Словаччини, — розповів Varosh Андрій Вишняк, голова правління «Центру громадських ініціатив», — а її бабуся — уродженка Перечина, і вона хоче більше дізнатися про батьківщину бабусі і про історію цієї землі. За сюжетом ця дівчина звертається до нашої організації по допомогу і відбувається такий невеличкий екскурс з нею по Ужанській долині: Невицький замок, в Перечині вона відвідує гору Гурку, центр міста, краєзнавчий музей, “Лемківську садибу”. Весь сюжет зав’язаний на цьому. Водночас це і промоція цих туристичних об’єктів, фольклорних колективів, промоція нашої громади. Тому через цей фільм ми хотіли показати не тільки історію лемків і місцевого населення, але і показати теперішній стан нашої громади і її привабливість.
Ми дозволили собі показати близькість культур, близькість української і словацької мов, — каже Андрій Вишняк. — Головна героїня розмовляє словацькою мовою, а в Перечині до неї звертаються українською. Тому немає великою перестороги у спілкуванні між нами. Стрічка важлива і для самих закарпатців, для розуміння того, що в нас дуже багато культур змішано і ми дуже близькі один одному. Дуже багато родин пережили те, що родина була на Закарпатті, а тепер живуть у Словаччині і навпаки — такі родинні моменти нормальні. Це, можливо, закид на те, що для України, яка йде в Євросоюз, це нормально.
Створили стрічку “Лемки. Слідами предків” у рамках реалізації БФ “Центр громадських ініціатив” проєкту транскордонної співпраці. За словами голови правління фонду, фінансований проєкт програмою “Україна-Угорщина-Словаччина-Румунія”. Разом з партнерами зі Словаччини вони реалізовували проєкт з цілою низкою заходів: придбання котла для опалення музею в Перечині, і реставраційні роботи в музеї “Лемківська садиба”, і діалог між фольклорними колективами з нашими партнерами зі Словаччини.
— В рамках проєкту ми провели в Перечині етнофестиваль. Фільм був частиною цього обширного проєкту, — каже Андрій Вишняк. — До зйомок фільму ми залучали, і там є їхні коментарі і директора Закарпатського обласного музею архітектури і побуту, директора музею в Перечині, місцевих жителів — і все це намагалися відобразити в такій невеликій стрічці.
Тривалість стрічки — 28 хв. Сценарій та задум фільму належить Йосипу Чуприку, випускнику Перечинської школи-інтернату, який здобув режисерську освіту в Інституті культури в Києві.
Varosh,
Фото: Юрій Готра
До теми
- На Закарпатті розпочинають міжнародний проєкт зі збереження культурної спадщини краю за допомогою 3D-сканування
- Закарпаття приймає родини, що шукають безпечний прихисток - приїхали 24 людини із Дніпропетровщини
- Понад 4,5 тисячі закарпатців захворіли минулого тижня на ГРВІ
- У Закарпатському центрі нейрохірургії та неврології щодня приймають 10 пацієнтів з епілепсією
- Відсьогодні на Закарпатті розпочалася нерестова заборона
- Закарпатські інженери виготовляють енергозберігаючі системи та акумулятори
- По 7 угорських, словацьких та українських громад спільно вивчатимуть транскордонний проєктний менеджмент
- Як працює реабілітаційна зала для військових та цивільних в Закарпатській лікарні?
- Був на межі життя та смерті: медики Закарпатської обласної дитячої лікарні врятували 15-річного хлопця
- «Бограч-index» – березень 2025: за місяць продукти здешевшали на 3,9 %
- На Мукачівщині для ромської громади провели «День здоров’я»
- Перші весняні клопоти птахів: синички будують гнізда в Ужанському НПП
- Захворюваність на грип та ГРВІ в області та на Ужгородщині знизилася
- Люди об’єдналися і показали, що якщо бути разом, то можна багато чого зробити" — закарпатський військовий Віктор Бабура
- Понад 100 000 операцій: закарпатські хірурги підбили підсумки роботи у 2024 році
- Ужгородці стали переможцями міжнародного конкурсу учнівської творчості словацької поезії та прози
- Минулого року 6 тисяч закарпатців скористалися номером екстреної служби 112
- Найбільше на Закарпатті за місяць подорожчали овочі, а подешевшали — яйця
- У 2024 році на Закарпатті зареєстровано 513 випадків інфікування вірусним гепатитом А - медики закликають вакцинуватися
- Захворюваність на грип та ГРВІ в Закарпатській області за тиждень зросла на 36,4%
До цієї новини немає коментарів