Біла Діва, старі Біблії, автентичний одяг: чим дивуватимуть музеї Закарпаття 18 травня

Біла Діва, старі Біблії, автентичний одяг: чим дивуватимуть музеї Закарпаття 18 травня
Вже цього тижня в рамках відзначення Міжнародного дня музеїв на відвідувачів закарпатських музейних установ чекатиме особлива програма. Традиційно 18 травня вхід до музеїв буде безкоштовним, тож там очікують на велику кількість гостей і готуються дивувати їх новими експозиціями та цікавими заходами. «Про Захід» зібрав для своїх читачів добірку анонсів, аби ви не пропустили нічого цікавого, відвідали улюблені музеї та долучили до цієї традиції своїх дітей.

 

Закарпатський обласний краєзнавчий музей ім. Т.Легоцького щороку готує до професійного свята презентацію нових експозицій. Цьогоріч на першому поверсі ужгородського замку о 14.45 відкриється нова виставка «Біблії». Гості зможуть побачити надзвичайно цінне «Королевське Євангеліє» – найдавнішу рукописну книжку Закарпаття, створену ще в 1401 році в замку Нялаб. Також будуть представлені «Біблія» Івана Федорова, Острозька Біблія, дуже гарна Біблія з гравюрами Ґюстава Доре, також Біблії грецькою, грузинською, німецькою мовою, латиною тощо. Колекцію доповнить дуже цікавий експонат – сувій старовинної Тори на пергаменті.

О 15.00 на другому поверсі замку відкриють пам’ятну дошку Тиводару Легоцькому – засновнику музейної справи на Закарпатті. З 15.30 у виставковій залі на третьому поверсі можна буде поглянути на ужгородський замок, зображений на полотнах місцевих художників. Митці закарпатської організації Національної спілки художників України нещодавно провели пленер на території музею – а що в них вийшло, побачите на виставці «Барви Замкової гори».  

На подвір’ї музею з 15.15 до 18.00 проходитимуть різноманітні майстер-класи: «Арт-гербарій», «Паперопластика», «Оригамі», «Ліпка з пластиліну» тощо. У внутрішньому дворику з 16.00 стартує концерт (якщо дощитиме, виступи можна буде побачити у каплиці замку). Не забудьте того дня заглянути й до підземелля фортеці – там блукатиме легендарна Біла Діва, колись замурована за зраду в стіни замку. 

Закарпатський музей народної архітектури та побуту (скансен) теж запланував багато цікавого. Заходи там розпочнуться о 10.00 відкриттям виставки «Мовою закарпатської вишивки», на якій представлять фотографії кінця ХІХ-поч. ХХ століття із жителями краю у вишиваному одязі, а також взірцінародної одягової вишивки з фондової збірки. Об 11.00 на території музею відкриється міні-експозиція, центральним образом якої буде пара людей у народному одязі. Співробітниця музею Тетяна Сологуб-Коцан під час невеличкої лекції«Вишиванка – код нації» на прикладі «живих експонатів» розкаже про особливості крою, вишивки, традиції, покаже, як такий одяг створювали та носили.

Біля будівлі корчми о 12.00 розпочнеться фольклорний фестиваль-конкурс мистецьких шкіл «Веселковий передзвін». Також на території скансену о 13.00 можна буде потрапити на презентацію дитячої книжки Ольги Куждіної «Детективна агенція «Сам» в Ужгороді». Один із розділів твору присвячений якраз скансену, тож дітворі запропонують взяти участь у тематичному квесті за ідеєю книжки. Тим часом на другому поверсі будівлі музею, у виставковій залі, о 15.00 можна буде помилуватися роботами членів Творчого об’єднання професійних художників Закарпаття «Ужгород – Весна. 2023». А протягом дня на всій території скансену триватимуть цікаві майстер-класи (гончарство, ліплення з глини, виготовлення народної ляльки, бісероплетіння тощо) та діятиме невеличкий ярмарок, де можна буде скуштувати смаколики, мед та вино. Вхід, як уже згадувалося, вільний. 

Закарпатський обласний художній музей ім. Й. Бокшая працюватиме 18 травня з 10.00 до 20.00. Оглянути можна буде як постійні виставки, так і нещодавно відкриту персональну виставку творів заслуженого діяча мистецтв Гавриїла Глюка,присвячену 110-річчю від дня народження художника. О 16.00 на гостей чекатиме також святкова програма «Сузір’я кольору, музики, слова».В оточенні полотен закарпатських художників звучатимуть музичні твори закарпатських композиторів на слова поетів краю у виконанні творчих колективів «На крилах пісні», виступатимуть Заслужений академічний Закарпатський народний хор, народний артист України Петро Матій, ансамбль «Розмарія» та інші.

Меморіальний музей Ф. Манайла підготував до свята виставку «Ксилогравюри Ф. Манайла та В. Касіяна зі збірки (з числа раніше не експонованих)». З 10.00 до 18.00 можна буде оглянути виставку однієї картини «Жінка в рожевому», а також інші роботи, представлені в музеї.

Меморіальний будинок-музей А. Коцки запрошує переглянути оновлену експозицію творів, виставку «Жіночі образи в творчості народного художника України А. Коцки», а також виставку однієї картини, на якій представлять полотно «Гірський пейзаж», виконане художником у 1970-х роках. Працюватиме музей з 10.00 до 18.00.

Мукачівський історичний музей у замку «Паланок», окрім відвідання експозицій, пропонує відвідувачам долучитися до безкоштовних екскурсій територією. Починатимуться вони об 11.00, 12.00, 14.00 та 15.00 від фортечної брами. З 15.00 до 18.00 діятиме експозиція «Замкова сторожа» – гостям покажуть, розкажуть і дадуть торкнутися до спорядження гарнізону фортеці XIV-XIX ст. Крім того, у своє професійне свято музей долучається до збору коштів #МІЛЬЙОН для ЗСУ, запрошуючи приєднатися до благодійної акції й усіх гостей «Паланку».

КУ «Краєзнавчий музей міста Перечин» теж не залишається осторонь свята. Якщо інші установи проводять заходи лише на своїй території, в Перечинівирішили організувати квест «Пізнай Перечин», аби місцеві мешканці могли весело провести час та дізнатися більше про історію свого міста.  

«Про Захід»

 

17 травня 2023р.

До теми

Коментарі:

    До цієї новини немає коментарів