Мороз: Для розпуску парламенту немає підстав
Голова Верховної Ради України Олександр Мороз переконаний, що розпуску парламенту не буде, оскільки для цього немає ні юридичних, ні політичних підстав. Він вважає найбільш прийнятним варіантом - підписання угоди про співробітництво між "Нашою Україною" і "антикризовою" коаліцією. Водночас, заступник керівника БЮТ Микола Томенко переконаний, що Верховна Рада приречена на розпуск.
Про це він заявив сьогодні на прес-конференції у Києві.Мороз зазначив, що він не може говорити про версії, які висловлюються всупереч Конституції. "Виходячи з норм Конституції, я хочу сказати, розпуску парламенту не буде", - сказав голова ВР.
Він підкреслив, що Конституція України не передбачає ні юридичних, ні політичних підстав для розпуску ВР за нинішніх умов, які склалися в Україні. Тому, відповідаючи на запитання, що робитиме ВР, якщо Президент видасть указ про розпуск парламенту, Мороз зауважив, що вона діятиме адекватно і відповідно до Конституції. Він також наголосив, що не буде юридичних підстав для розпуску парламенту і після 24 липня (минає 60 днів з першого дня засідання новообраної ВР). Мороз також підкреслив, що весь час йде мова про відставку Кабміну, а в перший день роботи парламенту відбулась не його відставка, а складення повноважень перед новообраною ВР, що є іншою конституційною процедурою.
Відповідаючи на запитання, чи поставить він на голосування кандидатуру на посаду прем’єр-міністра, якщо Президент протягом 15 днів не внесе кандидатури на цю посаду, запропоновану антикризовою коаліцією, Мороз зауважив, що Конституція України передбачає обов’язковість внесення кандидатури на цю посаду, запропонованою коаліцією не пізніше 15-денного терміну. "Таким чином, така колізія виникає перед Президентом, можливо, він справді хоче використати цей термін. Але це не означає, що він має вносити кандидатуру на 15-й день, це може бути і перший день, і другий", - сказав Мороз.
Він також наголосив, що ВР буде діяти з огляду на позицію Президента з цього питання: "Залежно від того, як діятиме Президент, очевидно, ми знайдемо і відповідні заходи. Тобто, можливо, ми почекаємо разом з Президентом - тоді на 15 днів продовжимо термін роботи ВР або якимось іншим чином", - сказав він. Водночас Мороз висловив переконання, що всі ці питання можна вирішити шляхом переговорів і узгодження позицій.
Як повідомлялось, Мороз сьогодні не виключив, що завтра повторно оголосить про створення антикризової коаліції і про направлення на розгляд Президента запропонованої нею кандидатури прем’єр-міністра .
До речі, згідно зі статтею 90 Констиртуції України, Президент має право достроково припинити повноваження Верховної Ради України, якщо: протягом одного місяця у Верховній Раді України не сформовано коаліцію депутатських фракцій відповідно до статті 83 цієї Конституції; протягом шістдесяти днів після відставки Кабінету Міністрів України не сформовано персональний склад Кабінету Міністрів України; протягом тридцяти днів однієї чергової сесії пленарні засідання не можуть розпочатися.
Повторне оголошення створення коаліції
Олександр Мороз обіцяє завтра повторно оголосити про створення антикризової коаліції.
Він розповів, що сьогодні на засіданні Погоджувальної ради парламенту обговорювалось питання формування коаліції.
Мороз підкреслив, що може ще раз завтра на засіданні ВР повторити про те, що коаліція створена і оголосити її персональний склад, а також наголосити на визначеній коаліцією кандидатури прем’єр-міністра.
"І це питання буде знято", - сказав голова ВР.Він зауважив, що таким чином завтра можна вирішити всі питання і почати працювати.
Широка коаліція
На думку спікера парламенту, найбільш прийнятним варіантом розвитку подій є підписання угоди про співпрацю між фракцією "Наша Україна" і антикризовою коаліцією.
Мороз зазначив, що на сьогодні ведуться переговори, в яких від коаліції бере участь член фракції Партії регіонів Микола Азаров, а від фракції "Наша Україна" кілька уповноважених представників.
За його словами, на цих переговорах розглядається три варіанти можливого розвитку подій. Він вважає, що найбільш прийнятним є підписання угоди про співпрацю, але можливе і входження фракції "Наша Україна" до коаліції.
"Це питання певною мірою залежатиме від розподілу посад у парламенті і уряді", - зазначив Мороз.
Посада віце-спікера парламенту
Не виключено, що посада заступника голови Верховної Ради України не буде віддана опозиції, сказав Олександр Мороз.
Він зазначив, що на даний час про свою опозиційність заявила тільки фракція БЮТ.
Голова ВР підкреслив, що ні в Конституції, ні в законодавстві України не передбачено, що посада заступника голови ВР має бути віддана опозиції.
За його словами, в законодавстві тільки виписана процедура обрання на посаду заступника голови ВР.
Зміни до бюджету
Ймовірно, що після створення нового уряду можуть бути внесені зміни до бюджету на 2006 рік, повідомив спікер Верховної Ради Олександр Мороз.
Він зазначив, що на даний час до ВР не надходили законодавчі акти, які б передбачали внесення змін до державного бюджету на 2006 рік. За його словами, новий уряд, коли подивиться економічні результати та виконання бюджету за поточний рік, може внести зміни до бюджету.
Говорячи про претензії опозиції на керівництво в комітеті ВР з питань бюджету, Мороз зазначив, що ще в демократичній коаліції під час обговорення йшлося про те, що для законодавчого супроводу діяльності влади бюджетний комітет має бути підпорядкований коаліції.
Цей принцип збережено і в антикризовій коаліції, сказав Мороз зазначивши, що також це стосується і фінансово-банківського комітету, який займається, зокрема, податковим законодавством. За словами голови ВР, він також не може бути відданий опозиції.
Мороз також зазначив, що, виходячи із завдань, які стоять перед парламентом, в пленарному режимі він працюватиме "як мінімум ще два тижні".
ВР приречена на розпуск - Томенко
Народний депутат, заступник керівника БЮТ Микола Томенко переконаний, що Верховна Рада України приречена на розпуск, оскільки більшість політичних сил відмовилася від своїх передвиборчих програм.
Як повідомили у прес-службі Томенка, таку думку він висловив учора під час прес-конференції в Луцьку.
Аналізуючи передвиборчі програми політичних сил, що пройшли до парламенту, а також угоду "антикризової" коаліції, Томенко звернув увагу на унікальну ситуацію, яка склалася у Верховній Раді цього скликання, коли політичні партії почали публічно відмовлятися від своїх передвиборчих програм.
За словами Томенка, першою від своєї передвиборчої програми відмовилася Партія регіонів, коли сказала, що готова створити коаліцію з "Нашою Україною" і висловила готовність "забути" низку своїх передвиборчих вимог. Серед таких, як виявилося, непринципових вимог Партії регіонів опинилася проблема НАТО, російської мови тощо.
Другою, на думку Томенка, почала відмовлятися від своїх обіцянок частина лідерів "Нашої України", які, провівши виборчу кампанію під лозунгами "Не зрадь Майдан", "Ні - політичному реваншу режиму Кучми-Медведчука", почали вести переговори із Партією регіонів. Найвиразнішим прикладом цього є Юрій Єхануров, який, навіть підписавшись за Коаліцію демократичних сил, продовжував обгрунтовувати необхідність створення іншої, "широкої" коаліції з Партією регіонів, зауважив депутат.
Наступною, за його словами, зрадила своїх виборців Комуністична партія, яка об’єдналася з Партією регіонів, хоча перед виборами обіцяла боротися з "помаранчевими" та "біло-голубими" олігархами і мільйонерами. "Крім цього, комуністи, підписавши коаліційну угоду з Партією регіонів, визнали необхідність "зміцнення інституту власності як основи ринкової системи господарювання", а також підтримали ідею набуття Україною повноправного членства у Європейському Союзі", - зазначив Томенко.
Він також зауважив, що відмовилися від своїх передвиборчих позицій і соціалісти, оскільки висунення лідера Партії регіонів Віктора Януковича на посаду прем’єр-міністра та співпраця в уряді із Партією регіонів є діаметрально протилежним тому, що ця політична сила обіцяла народу перед виборами."Звідси можна зробити висновок, що абсолютна більшість політичних сил в парламенті, фактично, з перших днів роботи Верховної Ради відмовилася від своїх передвиборчих програм, а значить, у політичному сенсі зрадила своїх виборців", - підсумував Томенко.
Логічним та демократичним наслідком такої ситуації він бачить розпуск парламенту. На його думку, ймовірність розпуску парламенту 25 липня і повторних виборів у вересні є, але вона невисока. "Водночас я впевнений, що цей парламент не пропрацює 5 років. Він приречений на розпуск і повторні вибори. Чи це буде через рік, чи через два, сказати важко. Але це точно відбудеться", - переконаний народний депутат.
За матеріалами УНІАН
До цієї новини немає коментарів