НПП «Синевир» протягом 2 років буде реалізовувати міжнародний проєкт «Запровадження моніторингу водно-болотних угідь міжнародного значення в Карпатському регіоні»

Національний природний парк «Синевир» протягом двох років буде реалізовувати міжнародний проєкт під назвою «Запровадження моніторингу водно-болотних угідь міжнародного значення в Карпатському регіоні» (WeVaRe). Партнерами проєкту є: Ужгородський національний університет, словацький національний природний парк «Полоніни», Інститут високогірної біології Жилінського університету, румунський національний природний парк «Марамурешські гори» та Технічний університет Клуж-Напока.
Проєкт спрямований на системний аналіз явищ деградації водно-болотних угідь міжнародного значення, що розташовані на природоохоронних територіях у транскордонному регіоні України, Румунії та Словаччини. Одним із ключових аспектів дослідження є вивчення екологічного стану озера Синевир, змін його водного режиму, складу флори і фауни, а також впливу антропогенних факторів.
Озеро Синевир є одним із найбільш загадкових природних утворень в Україні, розташоване в Національному природному парку «Синевир». Воно знаходиться на висоті 989 метрів над рівнем моря, має площу водного дзеркала до 7,7 га, а його найбільша глибина сягає 24 метрів. Озеро вважається одним із найкрасивіших і наймістичніших куточків Карпат, а його історичне походження овіяне легендами та загадками.
Синевир – це не просто водойма, а справжній природний шедевр, сповнений краси та загадковості. Його історія поєднує у собі як наукові пояснення, так і романтичні легенди, які приваблюють туристів з усього світу. Відвідати це місце – означає відчути дух Карпат, зануритися в атмосферу природи та містичних таємниць.
З наукової точки зору, Синевир утворився внаслідок тектонічних процесів приблизно 10 тисяч років тому. Землетруси та зсуви порід спричинили утворення природної загати, що перегородила русло гірських потоків, утворивши це неймовірне озеро. Його води поповнюються за рахунок атмосферних опадів та підземних джерел, а стік практично відсутній, що робить його екосистему унікальною.
Основною метою проєкту є створення сучасної системи моніторингу водно-болотних угідь, що базується на інноваційних технологіях і передових наукових практиках. Це дозволить більш детально та об'єктивно оцінювати екологічний стан озера, змінюваність його водного балансу, флори та фауни, а також прогнозувати можливі загрози для екосистеми.
Науковці планують застосовувати новітні методи дослідження, включаючи дистанційне зондування, геоінформаційні системи (ГІС), а також сучасні хімічні та біологічні аналізи. Встановлення сучасних метеостанції та гідропоста на Синевирському озері, дозволить оперативно отримувати показники стану водно-болотного угіддя та обмінюватися ними на міжнародному рівні в Карпатському регіоні. Очікується, що результати проєкту стануть важливою основою для подальших природоохоронних заходів і стратегії збереження унікального біорізноманіття НПП "Синевир".
Співпраця між НПП "Синевир" та УжНУ є важливим кроком у розвитку екологічної науки в регіоні, що сприятиме підвищенню рівня моніторингу природних процесів та забезпеченню сталого розвитку природоохоронної діяльності в Україні.
Також проєкт має на меті налагодити більш тісну міжнародну співпрацю в рамках природоохоронних ініціатив. Проєкт WeVaRe буде сприяти взаємодії та обміну досвідом між фахівцями України, Румунії та Словаччини, що дозволить краще розуміти тенденції змін у водно-болотних екосистемах регіону.
Дослідження, які проводитимуться в рамках проєкту, стануть вагомим кроком на шляху до збереження екологічної рівноваги та сталого розвитку природоохоронних територій Карпатського регіону.
До теми
- Будуємо цифрову незалежність разом — долучайся до події «Своє.ІТ» в Ужгороді
- Міжнародна співпраця – в дії: з початку 2025 року закарпатські митники виявили правопорушень на 16 мільйонів
- В Ужгородському ліцеї ім. Т.Г. Шевченка відбувся інституційний аудит
- Збір 500 000 грн на комплектуючі для дронів для українських військових - в Ужгороді триває «Сакура Фест»
- В Ужгороді провели майстерклас з розпису писанки воском
- Закарпатська молодь отримає фінансування на реалізацію соціальних ініціатив
- СБУ та Нацполіція затримали ще 3 ділків, які намагалися налагодити нелегальний продаж «трофейної» зброї на Закарпатті
- 7 громад Закарпаття спільно із словацькими та угорськими вивчатимуть транскордонний проєктний менеджмент
- Завтра в Ужгороді попрощаються із захисником Сергієм Лазориком
- Медики Закарпатської обласної лікарні спільно з колегами з США оперуватимуть пацієнтів з найважчими травмами
- Форум «Жінки – лідерки змін. Роль жінок у процесах відновлення та розвитку громад» триває в Ужгороді
- У Закарпатській обласній філармонії шанувальникам музичного мистецтва представлять концертну програму «Handel 340»
- В Ужгороді сьогодні попрощалися із полеглим захисником Ярославом Малюком
- Обмін валют без сплати податків: БЕБ на Закарпатті скерувало до суду справу щодо місцевого підприємця
- Цифрова 3D-модель Ужгородського замку та експозицій музею: на Закарпатті реалізують міжнародний грантовий проєкт
- Обласна філармонія запрошує містян і гостей Ужгорода на музичний вечір, присвячений усім Героям України
- Консультаційним центром ДПС Закарпаття надано 51 консультацію платникам ПДВ
- Стартував проєкт транскордонного співробітництва між Закарпаттям та румунським Сату-Маре
- Поліція встановлює обставини вибуху в Ужгороді
- Допомагав за гроші ухилитися від служби в армії – на Закарпатті затримали інструктора районного ТЦК і СП
До цієї новини немає коментарів