«Ми не готуємо солдатів, ми готуємо патріотів» – Олександр Сіденко про нову модель предмета «Захист України»

Впровадження нової модельної навчальної програми «Захист України. Інтегрований курс» для закладів, які забезпечують здобуття повної загальної середньої освіти розпочалося з нового навчального року. Програма ґрунтується, зокрема, на основі суспільно-державних цінностей України.
Ініціатива передбачає інтегрований підхід до підготовки учнів незалежно від статі. Раніше навчання проводилося окремо для юнаків і дівчат: хлопцям викладали предмет «Захист України», а дівчатам – «Основи медичних знань». Нова програма змінює підхід розподілу за гендерною ознакою. Тепер усі учні вивчають спільний предмет «Захист України».
«Ми не готуємо солдатів, ми готуємо патріотів, які готові виступити на захист своєї Батьківщини в будь-який момент. У межах програми змінено напрями підготовки. Якщо раніше вивчалася домедична та тактична медична допомога окремо, то зараз увага приділяється наданню домедичної допомоги саме в умовах ведення бою. Додано низку нових важливих модулів, один з яких «Військові технології та їхній розвиток» з особливим акцентом на користування безпілотними літальними апаратами», – наголошує Олександр Сіденко, вчитель предмета «Захист України» та заступник директора з навчально-виховної роботи ліцею «Лідер».
До осередку з викладання предмета «Захист України» на базі ліцею входять 17 освітніх закладів. Загальна кількість учнів – близько 2000. Система передбачає один навчальний день на місяць для кожного закладу.
Нещодавно було проведено навчання для директорів шкіл та вчителів предмета «Захист України» з області. Вчителі пройшли відповідну підготовку, тож з 1 вересня 2025 року подібні осередки мають запрацювати й в інших громадах області.
Викладачі предмета «Захист України» в «Лідері» – переважно колишні військові, офіцери запасу або у відставці. Навчальна програма перебуває на етапі тестування, оскільки проєкт є пілотним.
Серед нововведень у викладанні оновленого курсу – більш гнучкий підхід до форми: однострій більше не є обов’язковим, а носиться за бажанням учнів. Сама програма побудована як інтегрований курс, який охоплює кілька ключових напрямів: орієнтування на місцевості, тактичну медицину та роботу з безпілотними літальними апаратами.
«Більшість напрямків – практичні. Якщо раніше був акцент на теорії, то зараз 80% занять – це практика. Розбираємо автомати, стріляємо, вчимося орієнтуватися на місцевості, тренуємося надавати допомогу», – розповідає Олександр Сіденко.
Осередок має майже повне матеріально-технічне забезпечення, зокрема симулятори БпЛА (п’ять тренажерів уже в наявності), пневматичну зброю, інтерактивний лазерний тир, обладнання для тактичної медицини, комплекти справжнього екіпірування військових. Є також обладнання для орієнтування на місцевості – карти, компаси, біноклі, радіостанції.
Олександр Сіденко додає: «Учні проходять дуже цікаві квести, поєднані зі спортивним орієнтуванням та орієнтуванням на місцевості. Молодь має змогу ознайомитися з картами, які використовуються в Збройних силах. Можуть побачити вибухонебезпечні предмети та навчитися поводитися з ними».
Навчальні кабінети мають функціональні зони: тир розділено на зону для стрільби з пневматичної зброї та зону стрільби з інтерактивного лазерного тиру, кабінет домедичної допомоги в умовах бою.
До 1 вересня 2025 року планується модернізація приміщень осередку: створять окремі кабінети для практичного навчання з використання БпЛА, орієнтування на місцевості та інженерних фортифікацій.
Карпатський Телеграф
До теми
- Історія одного пам’ятника: «Весна» Михайла Михайлюка (ФОТО)
- Які зміни відбудуться в медичній сфері Ужгорода після реформи та кластеризації
- Снайпер "Сєня". Прикордонник Віктор Синько посмертно нагороджений орденом «За мужність» ІІІ ступеню
- Яким був Ужгород рівно 100 років тому, на початку 1925 року? Про що писали міські газети? (Фото)
- В Ужгороді розробили карту безбар’єрності та планують запровадити доступне таксі
- Мисливці за бронею та авіацією. Закарпатські нацгвардійці тренуються нищити техніку ворога
- Доброволець-штурмовик "Обама": на честь Данила Богуславського назвали вулицю в Ужгороді і зняли документальний фільм в Америці
- Штурмовик Іван Пайда. Герою з Ужгорода назавжди 39
- Жіночий клуб «Натхненна» – простір, де жінки разом відпочивають і розвиваються
- Втрачений Ужгород: острів Маргарити
- УКУ започаткував стипендіальний фонд на честь випускника, полеглого захисника з Ужгорода Миколи Гаєвого
- «Ми супроводжуємо бійців на всіх етапах служби». Гвардійські психологи розповіли про свою роботу
- Капітан "Дуб". Ужгородець Євген Гайдук представлений до нагородження орденом "Богдана Хмельницького". Посмертно
- Центр надання соціальних та реабілітаційних послуг для дітей та осіб з інвалідністю «Дорога життя» відзначив 25-річчя
- Шлях довжиною у чверть століття: медико-соціальний реабілітаційний центр «Дорога життя» святкує 25-річчя
- Десантник "Кент". Пам'яті ужгородця Радіона Миковича, нагородженого орденом "За мужність"
- Нацгвардійці провели відкритий урок мужності для закарпатських школярів
- Використовують різні моделі кулеметів. Гвардійці показали, як тренують ловців «Шахедів»
- «Щоб навчати інших, потрібно вміти і знати всі нюанси самому». Сержант Нацгвардії розповів про тренування бійців
- Закарпатські гвардійці тренуються штурмувати і зачищати будівлі від ворога
До цієї новини немає коментарів