Колочава сьогодні і завтра чекає гостей на фестиваль ріплянки

Колочава сьогодні і завтра чекає гостей на фестиваль ріплянки
Крім колочавців, до участі в ньому запрошені майстрині з приготування ріплянки з навко­лишніх сіл Тереблянської долини - Вільшан, Міжгір'я, Негрівця, Німецької Мокрої, Руської Мокрої, Синевира та Синевирської Поляни.

 

Перший в Україні фестиваль ріплянки, відбувся у 2013 році на просторах Тереблянської долини у селищі Колочава, вписано­му в світову літературу відомим чеським письменником Іваном Ольбрахтом. Нині Колочава вже визнається майже всіма своєрідним центром найліпшого приготування ріплянки серед навколишніх населених пунктів, а можливо, й масштабнішим.

Золотисте картопляне пюре (мняцкана ріпа) у перемішку з кукурудзяним борошном і манною кашею, іншими складовими (таємниця кухар­ки), приправлене маслом і сметаною готується кожною ґаздинею за влас­ним рецептом. Обов'язковим доповненням страви служить фріга-гаряча овеча бринза з шкварками і підлива з м'я­сом або грибами.

Худоба і картопля віками були основою виживання вер­ховинського населення Закарпаття. Була картопля - було життя. Вона го­тувалася найрізноманітнішими варі­антами - вареною, печеною, смаже­ною у численних різновидах. І ніколи не приїдалася. Вживали картоплю практично круглорічно. Компонента­ми доповнення і наповнення картоп­ляних блюд ставали складові, що були поруч і були їстівними - гриби, підсмажене сало, баранина, теляти­на, бринза, вурда, кукурудзяна мука тощо. А головне - мачанка, тобто різні соуси-приправи, що готувалися на основі сметани та інших підручних продуктів.

Узвичаїлося, що фестиваль про­водиться щороку в третю суботу червня. От і цьогоріч у Колочаві чекають на гостей на традиційний, вже четвертий за ліком, фестиваль ріплянки, який триватиме 18-19 червня на території музейного комплексу "Старе село".

Розпоч­неться дійство о 14.00 годині на галявині, серед оригінальних історичних архітектурно-мистецьких експонатів.

Правда, нинішнього року формат фестивалю буде дещо змінено й удосконалено. Крім колочавців, до участі в ньому запрошені майстрині з приготування ріплянки з навко­лишніх сіл Тереблянської долини - Вільшан, Міжгір'я, Негрівця, Німецької Мокрої, Руської Мокрої, Синевира та Синевирської Поляни.

Вперше на фестивалі будуть пред­ставлені "ріпляники" з окремих сіл сусіднього Тячівського району. Обов'язковою умовою їх участі є приготування основної страви фестива­лю - ріплянки.

В організації та проведенні фес­тивалю кулінарного мистецтва що­року беруть участь краєзнавці місце­вого осередку. Вони - головні дійові особи усіх театралізованих сценок свята. 

Для бажаючих навчитися готува­ти ріплянку досвідчені кухарки про­ведуть майстер-клас із детальним ро­з'ясненням особливостей приготу­вання оригінальної страви.

Традиційно всі гроші, отримані від оренди місць на території музею та додаткові збори під час проведення фестивалю будуть перераховані на потреби закарпатському батальйону в зоні АТО, - повідомляє сайт Міжгірської РДА.

 

18 червня 2016р.

До теми

Коментарі:

    До цієї новини немає коментарів