Скоро Святвечір й Різдво: 10 українських колядок, які має знати кожен з нас
Знати українські колядки має кожен, адже це – наші традиції! Святвечір та Різдво Христове вже на порозі, тож, саме час повторити слова улюблених колядок.
Знати українські колядки має кожен, адже це – наші традиції! Святвечір та Різдво Христове вже на порозі, тож, саме час повторити слова улюблених колядок.
Міський голова Ужгорода Богдан Андріїв опублікував відео, яке дає відчути справжню атмосферу новорічно-різдвяних свят в нашому місті.
Моя стрічка у Фейсбуці зараз просто намагнічена від очікування людей на закінчення цього, м’яко кажучи, непростого року. І більшість погодиться, що для означення 2020-го ідеально підійде вислів філософа Ніцше: «Все, що нас не вбиває, робить нас сильнішими». У часи, коли здавалося, що світ стиснувся в маленьку кульку, коли лоукости не встигали переміщувати розпещених туристів від єгипетських пірамід до тісних площ старої Европи, знайшлася невидима сила, що змусила планетку закритися на карантин і дивитися один на одного крізь монітори ґаджетів.
«Чим тісніша комунікація з ромською родиною, тим кращі успіхи дитини», – переконує ромський асистент ужгородського багатопрофільного ліцею «Інтелект» – загальноосвітньої школи №11 Едгар Баджо. Він не має вищої освіти, однак має досвід роботи з дітьми. І головне – сам є вихідцем із ромського середовища. 29 грудня у рамках Проєкту раннього розвитку та соціалізації ромських дітей у ліцеї провели майстер-клас для колег із дошкільних та шкільних навчальних закладів Ужгорода.
Реконструкції, будівництво, нові автобуси, проєкти, життя в умовах карантину та, безперечно, вибори міського голови – 2020-й був багатим на події для обласного центру Закарпаття. Редакція Uzhgorod.net.ua вирішила нагадати, чим жило місто в цей складний для всіх рік. Безперечно, подій було багато, вибираємо основні, ключові.
Сьогодні вони усміхаються і пригощають святковим тортом та фіолетовими тістечками із ароматною кавою. Однак за цими усмішками ховається неймовірна робота, сльози й опускання рук. Врешті, команда змогла знайти нові сили і перезапуститися з новим іменем та концепцією. Цими вихідними в Ужгороді відкрилася кондитерська-студія «ФіолЄтово». Особлива вона тим, що працює тут молодь із ментальною інвалідністю – синдромом Дауна та аутизмом.
Відвідуючи Закарпаття на початку минулого століття, тогочасну Підкарпатську Русь, фотографи особливо бачили справжню «екзотичність» краю. Їх світлини показують зріз доби, і є унікальними документами, що ілюструють багатонаціональність, традиції, побут, архітектуру, еклектику Срібної землі в кожній деталі. Особливо іноземних, а також чеських (для яких Підкарпатська Русь була частиною країни) фотографів вабили віддалені, несходжені регіони, де життя горян ще було первісно «диким», не «зіпсованим» цивілізацією, яку несла з собою демократична, як на свій час, Чехословаччина.
Український футбольний воротар Руслан Нещерет гучно заявив про себе в складі київського «Динамо» восени 2020-го року, а вже весною уродженець Закарпаття має шанс одягнути золоту медаль переможця Української Прем’єр-ліги.
Складний і напружений рік хочеться завершити яскраво і легко. Роками користуються попитом новорічно-різдвяні тури за кордон. Однак в умовах карантину картина світу суттєво змінилася. І вплинуло це, передусім, на туризм. Утім і зараз є куди податися, щоб зустріти прийдешні свята. Журналісти Uzhgorod.net.ua з'ясовували, куди ж і за скільки зараз можуть поїхати закарпатці, щоб відсвяткувати Новий рік не під ялинкою, а під пальмою. Говорили із керівником турфірми Трайдент-Хіт Ужгород Олександром Доктором.
Два-три дні роботи, стуки й грюки і ось – у дитячому будинку сімейного типу з’явилася майстерня для вихованців, у притулку для тварин – вольєри, у ванній соціального гуртожитку зроблена сантехніка, а у кімнаті працює електрика. Допомагають втілити всі ці задуми волонтери всеукраїнського руху Будуємо Україну Разом. І вони готові безкоштовно допомогти тим, хто цього потребує.
У 20-х роках минулого століття малознана Підкарпатська Русь, чи то пак теперішнє Закарпаття, відкрилася багатьом по-новому. Ввійшовши до складу Чехословаччини, ці землі, що стали найсхіднішою, але й найменш розвинутою в різних сферах, частиною Республіки, були майже «дикими», але від того ще більш мотивували до пізнання. Розвивається туризм, прокладаються маршрути, створюються туристичні мапи. Однією з особливостей таких карт були позначення, де серед інших туристичних «магнітів» (гір, річок, замків, курортів і хостелів) були відмічені дерев’яні церкви, які знаходилися чи не в кожному населеному пункті Закарпаття.
Ужгород готовий до свят: головний атрибут – у всій красі!
"Люди раді ярмарку, нарешті хоч якась святкова атмосфера та різноманіття", – розповідає один із продавців різдвяного ярмарку на Петефі в Ужгороді. Кореспонденти Uzhgorod.net.ua й собі сюди заглянули і з'ясували, що й за скільки тут можна придбати цьогоріч.
У 1919 році, після Першої світової війни, яка з гуркотом пронеслася і Карпатами також, тогочасні землі нинішнього Закарпаття, завдяки Сен-Жерменському мирному договору, переходять до Чехословаччини. П’ятий регіон під назвою Підкарпатська Русь останнім приєднався до молодої держави і був найвідсталішим у економічно-інфраструктурному розвитку, що зумовило потребу вкладання у його відновлення і розбудову чималих коштів.
Дерево росло біля приватного будинку на вулиці Іллі Бродлаковича, господиня – пані Марія – подарувала його місту.
У Сент-Міклоші, що в Чинадієві на Мукачівщині, особлива атмосфера панує у будь-яку пору року. Це місце має свій шарм. І навіть попри обшарпані стіни залишається однозначно найромантичнішим замком Закарпаття. А взимку, коли стіни мовчазної твердині вкриває сніг, замок стає ще більш таємничим та величним. Яким – бачили кореспонденти Uzhgorod.net.ua.
Розглядаючи старі світлини, й уявляючи як виглядало теперішнє Закарпаття, а тодішня Підкарпатська Русь, століття тому, виразно побачимо одну особливість – майже в кожному населеному пункті були унікальні дерев’яні церкви, зроблені місцевими будівничими. Сакральна архітектура вабила і чеських фотографів, які залишили після себе цілі альбоми з шедеврами закарпатських майстрів. Деякі з церков вже назавжди залишаться лише у споминах та на тих же старих світлинах, адже в бурхливому минулому столітті чимало з них безповоротно втрачено.
Напередодні новорічно-різдвяних свят особливо хочеться вірити у чудо. І хоч карантин вносить свої корективи навіть у казку, резиденція Святого Миколая у чинадіївському замку Сент-Міклош на Мукачівщині все ж таки працюватиме.
Нехай останній місяць осені запам'ятається ужгородцям не лише політичними баталіями та виборами міського голови, але й яскравими барвами. Хоч сонячні дні траплялися вкрай рідко, зате яскраві барви на деревах не давали сумувати.