Тисячі мешканців і гостей Ужгорода зустрічали минулу ніч у музеях

Тисячі мешканців і гостей Ужгорода зустрічали минулу ніч у музеях
Напередодні до Всесвітньої акції "Ніч музеїв" уже вдруге масово долучилися музеї Закарпаття. Зокрема, в обласному центрі своїх нічних відвідувачів зустрічали кілька музейних закладів – із оригінальними й абсолютно різними святковими програмами.

 

Так, Закарпатський обласний художній музей ім.Й.Бокшая запросив поціновувачів до знайомства зі скарбами світового мистецтва різних епох, що представлені в постійній експозиції музею. Серед них – і добірки творів основників закарпатської школи живопису Йосипа Бокшая та Адальберта Ерделі. Також – виставка народного художника України Ернеста Контратовича, присвячена 105-річчю від народження митця. Поряд із класиками – роботи відомого сучасника, одного з найбільш запитаних вітчизняних художників, лауреата Національної премії ім.Т.Шевченка Анатолія Криволапа. Оглянути експозиції охочі могли до півночі. Музейне ж надвечір'я прикрасив концерт камерної музики у виконанні викладачів і студентів Ужгородського державного музичного училища ім.Д.Задора й Ужгородської дитячої музичної школи ім.П.Чайковського.

В обласному краєзнавчому музеї ім.Т.Легоцького цього разу відвідувачі оглядали лише один експонат, проте незрівнянний за своєю унікальністю – відбиток риби на магматичній породі, віком близько 7 мільйонів років. На відбиток натрапили працівники Радванського кар'єру в Ужгороді відносно недавно – в 1984 році. Цінну знахідку одразу ж придбав для своєї колекції краєзнавчий музей. Як розповідають музейники, це – результат вулканічної діяльності, внаслідок якої лава поглинула водойму – настільки миттєво, що риба не встигла розчинитись і таким чином залишився відбиток: доволі чіткий, однак недостатній для того, щоби визначити різновид риби.

А все ж, кажуть фахівці, на вулканічних породах відбитки живих організмів трапляються вкрай рідко, тож експонат сповна можна вважати перлиною музейної збірки. Цю та інші атракції музейної ночі в затишному внутрішньому дворі Ужгородського замку представляли його володарі – Міклош Берчені та Крістіна Чакі (у виконанні акторів Закарпатського академічного обласного театру ляльок Миколи Карпенка й Олени Пишки), котрі, до всього, цікаво і невимушено знайомили гостей з історією замку. Своєю майстерністю, витонченістю і, як завжди, неповторним художнім смаком чарував академічний камерний хор "Cantus". Видовищності нічній програмі додали виступ студії сучасного танцю "Бліц" та файєр-шоу від Театру вогню "Fire life".

Традиційно, ідеальним місцем для сімейного відпочинку став Ужгородський скансен. На території "старого села" свою порцію веселощів одержали і дітвора, і дорослі. З вечора до пізньої ночі сцену "запалювали" своїми виступами талановите студентство Ужгородського коледжу культури і мистецтв, фольклорні колективи краю та спеціальний гість – закарпатський гурт "ЧАЛАМАДА". Для дітей діяли майстер-класи з традиційних ремесел. Охочі могли відвідати музейні хати та досхочу нафотографуватися в оточенні колоритних краєвидів.

Однією з родзинок цьогорічного святкування стала тематична екскурсія "Ворожіння закарпатських босоркань", яку провів для гостей співробітник відділу фондів музею, дослідник народної демонології та магії Василь Король. У різних локаціях музею учасники екскурсії довідалися про захопливі містичні вірування, які, хоч і презентуються порівняно рідко, є невід'ємною частиною закарпатських традицій. Як розповів директор обласного музею народної архітектури та побуту Василь Коцан, тематичні нічні екскурсії в Ужгородському скансені найближчим часом планують проводити щомісяця, з огляду на позитивний досвід інших подібних музеїв в Україні та загальноєвропейський тренд. 

Саме так цьогоріч презентували багатий музейницький потенціал Закарпаття, який, безумовно, по-різному вабить удень і вночі. Більше вражень – у фото.

«Ніч в Ужгородському замку»: мистецьке свято у новому форматі, яке вдалося

Управління культури Закарпатської ОДА

 

21 травня 2017р.

До теми

Коментарі:

    До цієї новини немає коментарів