ГО "Екосфера": мертва деревина – це найбагатший біотоп у здоровому лісі
Мертва деревина відіграє ключову роль у підтримці продуктивності лісів, природному відновленні, збереженні біорізноманіття, підвищенні стійкості до кліматичних змін. Однак управління мертвою деревиною є відносно новою концепцією в Румунії та Україні, яка просувається лише з 2000-х років. Мертві або повалені дерева становлять середовище існування близько 30 % комах, які живуть в лісі, вони можуть бути оселищем для різних видів птахів та ссавців, вони акумулюють вуглець з атмосфери по харчовому ланцюгу і їх розкладання є джерелом збільшення родючості ґрунту.
В рамках проекту RESFOR українські та румунські науковців досліджують переваги збільшення кількості мертвої деревини в лісі для підвищення стійкості лісових екосистем. Партнерами у проекті є природоохоронні організації WWF-Румунія та ГО «Екосфера», а також наукові установи – УкрНДІгірліс в Івано-Франківську та Університет ім. Штефана чел Маре в Сучаві.
На сьогодні з українського боку науковцями УкрНДІгірліс закладено 20 кругових пробних ділянок площею по 500 м2 у лісовому масиві водозбору р. Дрестунка Велика, який знаходиться у Красницькому лісництві ДП «Верховинське ЛГ» на Прикарпатті в експлуатаційних лісах. На пробних ділянках здійснили повний опис та таксацію, виміряли висоту та діаметр стовбура кожного дерева, пробурили керни, визначили кількість мертвої деревини на трансектах.
«Облік біорізноманіття проводили на 4 облікових площадках 1х1 м, які розташовуються на віддалі 6.31 м від центра проби по 4 сторонах світу (пн, сх, пд, зх). У зв'язку з тим, що вегетаційний період підходить до кінця, різноманіття трав’яної рослинності є невеликим. Ми знаходили зеленчук жовтий, квасеницю, безщитник жіночий, підмаренник м'який, мохи. Після обробки польових матеріалів плануємо показати різницю у фіторізноманітті в залежності від структури деревостану та від рубок, які там проводились», – пояснює молодший науковий співробітник УкрНДІгірліс Іванна Данілова.
«Ми провели облік лежачої та стоячої мертвої деревини. Облік стоячої мертвої деревини проводили під час таксації деревостану на пробній площі. Для кожного дерева вказували діаметр стовбура на висоті 1,3 м, стадію розкладу та відповідний код (відповідно до узгодженої методики)», – додає старший науковий співробітник УкрНДІгірліс, к.с-г. н. Тарас Юник. А далі продовжує: «Облік лежачої мертвої деревини ми проводили методами, які полягали в описі кожної частини мертвої деревини, що знаходилась у межах 500 м2 так, щоб потім показати її на 3D-моделі пробної площі».
Таксація трансект виконувалась для подальшого обрахунку об’єму мертвої деревини на кожній за формулою Bohl i Brandi. В ході проекту планується закласти ще 20 пробних площ у пралісах.
Акцент досліджень ролі мертвої деревини у стійкості лісових екосистем до кліматичних умов відводиться дендрохронології. Для цього відбирали дерева переважно старшого віку типових для Карпат порід – ялину, бук, ялицю. З них відбирали зразки кернів. «Ми очікуємо виявити циклічні зв’язки між показниками ширини річних кілець та метеорологічними чинниками – температурним режимом, вологістю – за останні 40-60 років, або виявити вплив структури деревостану на приріст дерев впродовж онтогенезу», - пояснює провідний науковий співробітник УкрНДІгірліс, к.б.н. Тарас Парпан.
Такі ж дослідження проводяться румунськими колегами з Університету в Сучаві в румунській частині Карпат. Перші результати можна очікувати на початку 2021 року.
Проект, що фінансується Європейським Співтовариством за допомогою Європейського інструменту сусідства, Спільної оперативної програми Румунія-Україна 2014-2020, триває 18 місяців (січень 2020 - червень 2021). Конкретні цілі, заходи та очікувані результати проекту пов'язані з цільовою областю проекту в Румунії (округи Марамуреш та Сучава) та Україні (Івано-Франківська та Закарпатська області).
Вартість проекту становить 324942,5 євро (1562973,425 лей), з них внесок Європейського Союзу становить 292448,25 євро (1406676,08 лей). Код EMS-ENI: 2soft/1.2/13.
Для отримання додаткової інформації до нас можна зв’язатися:
Oksana Stankiewicz-Volosyanchuk – експерт з комунікації, [email protected], +38 0675089655
До теми
- В Ужгороді переселенка із Бердянська навчає ромських жінок шити одяг
- В Ужгороді встановили лабіринт медіаграмотності «Не віррр – Перевіррр»
- У Карпатському регіоні лісівники планують висадити понад 4 млн сіянців на 320 гектарах площі
- Найголовніше у його житті – робота в газетах: журналістові Івану Гудзоватому виповнилося 80 літ
- На Закарпатті цьогоріч 840 медалістів і 80 двохсотбальників на НМТ
- Військові мають можливість реабілітуватися за рахунок українсько-латвійського проєкту
- Інструктори Нацгвардії провели для закарпатських журналістів заняття з вогневої, тактичної та медичної підготовки
- Чат-бот «ДієСлово» презентували в Ужгороді
- В Ужгороді стартує пізнавальний проєкт для підлітків "У міста є Я". Як взяти участь?
- Успішна співпраця біологічного факультету УжНУ та Кошицького університету - науковці завершили спільний проєкт
- 16 вересня - всесвітній день прибирання-2023, як він пройде в Закарпатській області
- У Карпатах масово всихають смереки. Яка причина?
- Малечу дикої свині в супроводі матусь зафіксували фотопастки на Закарпатті (ВІДЕО)
- Закарпатець Юрій Тюх викупив та випустив на волю лісового кота (ВІДЕО)
- Шлях святого Якова. Закарпатська журналістка Ріта Шімон пройшла 800 км пішки за 25 днів
- У закарпатських лісах прокинулась соня лісова (ФОТО)
- Букові праліси Закарпаття готуються до прийому гостей (ФОТО)
- Закарпатські журналісти провели акцію за загиблими колегами та звернулися до Верховної Ради України
- “Шахтинський ліс” в Ужгороді планують облаштувати для ековідпочинку
- Ужгородцям - про активні програми зайнятості для бізнесу
До цієї новини немає коментарів