Зібрати й зберегти: в Ужгороді презентували збірку коломийок Міжгірщини
Привітала учасників презентації заступник директор Закарпатської обласної бібліотеки для дітей та юнацтва Тетяна Вудмаска.
Директор Обласного організаційно-методичного центру культури, заслужений працівник культури України Ганна Дрогальчук розповіла про ідею створення книги і довгий шлях, яким довелося пройти, щоб реалізувати задум. Також подякувала усім, хто долучився до виходу презентованої книги.
Високо оцінили видання і поділилися своїми думками письменники Василь Густі та Василь Мулеса, директор Закарпатського музею народної архітектури та побуту Василь Коцан, директор Ужгородської міської бібліотеки для дітей Алла Петрішак та Любов Дума. А методист кабінету координаційно-методичної діяльності Закарпатського інституту післядипломної педагогічної освіти Марія Жабляк та громадський діяч Іван Тегза заспівали декілька коломийок.
Гарно провела захід бібліотекар Рената Марадик.
До книги «Співаночки мої милі» увійшли коломийки, записані у селі Колочава на Міжгірщині починаючи з 2006 року. Зацікавлений читач знайде в цьому величезному тематичному розмаїтті народні коломийки про кохання, рідний край, бокорашів, вівчарів, родинно-побутові, колискові, рекрутські, заробітчанські, антипияцькі та ін. Саме пісня завжди давала закарпатцям незрівнянне і незабутнє переживання душевного контакту, близькості, єдності з собі подібними, з усім сущим. Спів коломийок приносить радість, чистоту й силу, творить красу.
Збірник засвідчує, що географічне відмежування Закарпаття від решти українських земель і його тривала державна відокремленість сприяли збереженню традиційної пісенної культури, яка, законсервувавшись, дійшла до середини ХХ століття чи не у первісному вигляді. Нині у сприйнятті й передачі традицій, зафіксованих у піснях, будь-які межі майже зникають. І в цьому дуже допомагають сучасні записи і публікації пісень, які здійснює Іван Хланта.
У передмові читач віднайде цікаві авторські пояснення історичних етапів розвитку народнопісенної творчості села Колочава та загалом у нашому краї. Коломийки – це загальнонародний скарб, з якого кожен може черпати все, що необхідне для життя.Збірка широко ілюстрована кольоровими та чорно-білими фотографіями про історичне і культурно-мистецьке життя села Колочава. Особливо заслуговують на увагу рідкісні світлини з кінофільму «Марійка-невірниця» (1933), який створили чеські митці Іван Ольбрахт і Карел Нови Ванчура.
Книга видана за сприяння департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю Закарпатської обласної державної адміністрації у рамках програми підтримки видань творів закарпатських авторів.
Марина Офіцинська, завідувач інформаційно-редакційного сектору КЗ «Обласний організаційно-методичний центр культури» ЗОР
До теми
- Оголошено нові номінації Конкурсу імені Івана Чендея
- Одразу 4 колективи Ужгородського музичного фахового коледжу імені Д. Є. Задора тріумфували на міжнародних конкурсах
- Закарпатський музей народної архітектури та побуту відкрив виставку з фондової колекції «Мереживо надії»
- Розпочався прийом фільмів на 6-й Карпатський гірський міжнародний кінофестиваль (CMIFF)
- Відкритий фестиваль-конкурс стрілецької пісні «Красне поле»: заявки на участь можна подавати до 21 лютого
- Вечір фортепіанної музики, що перенесе у світ образів минулого - обласна філармонія запрошує сьогодні на концерт
- Ужгородський скансен розпочинає реалізацію міжнародного грантового проєкту
- В Ужгороді відкрили виставку "Магія каменю"
- Історія однієї картини: портрет єпископа Андрія Бачинського
- У Закарпатському музеї народної архітектури та побуту Антон Ковач представив серію живописних робіт «Подорожі»
- Закарпатська академія мистецтв створює простір, який ширше “відкриє двері” для охочих до мистецтва
- «Єдність у розмаїтті»: Закарпатський народний хор запрошує на концерт
- Протягом місяця в обласному музеї ім.Й.Бокшая можна переглянути виставку «Ужгород на палітрі епох»
- У Генконсульстві Угорщини в Ужгороді відкрили виставку робіт живописця Маріона Ілку, присвячену закарпатським митцям та громадським діячам
- Сьогодні розпочато прийом творів на Всеукраїнський конкурс малої прози ім. Чендея
- he Bells of Christmas в Ужгороді — вечір, який подарує справжню зимову казку
- Популяризація української самобутньої культури: як українська коляда звучала в Румунії
- Втрачений Ужгород: правила корчм і кав’ярень XIX століття (Фото)
- Від $25 000 до $500 000: закарпатці можуть виграти грант на збереження культурної спадщини
- Цикл різдвяно-новорічних свят Закарпатський народний хор завершить завтра, 12 січня, благодійним концертом
До цієї новини немає коментарів