Тетяна Літераті: "Втрачений Ужгород" уже купують і для колекції"

Цієї осені Тетяна Літераті розпочала серію публікацій про міських голів Ужгорода. Розповідає: «Неочікувано для мене завдяки серії публікацій про мерів назбиралася така кількість невивчених і недосліджених раніше матеріалів, що їх можна оформити у наступну книжку. Я, вже й лягаючи спати, думаю, якою вона буде. Хотіла би, щоб кожна історія починалася з підпису мера. Мені здається, що через підпис видно і характер людини. Тому важливо показати не лише фото. Хоча в деяких історіях у нас немає ні фото, ні підписів».
Серія про міських очільників завершилася, тож Тетяна вже планує наступні публікації, бо, каже, ідей та матеріалів назбиралося чимало.
«Є в Ужгороді кілька знакових будинків, власників яких мені не вдається знайти. І розказуючи про Ужгород, їх не можна оминути увагою, – ділиться журналістка. – Наприклад, на Духновича, 19 є дуже красивий дім, який часто фотографують. Я дізналася, що колишній господар будинку Вірані Шандор був одним із найбагатших землевласників Унґварського комітату. Потім у нього сталися якісь проблеми, він намагався застрелитися в тому домі, його врятували, але через деякий час чоловік таки помер. Куди поділася його родина і що з ними сталося далі?.. У будинку їхнього сліду немає. І як склалося їхнє життя від початку радянських часів, нам невідомо. Це ті крупинки, які я познаходила в газетах, адже родина була дуже знаменитою. Але фотографій чи якоїсь іншої інформації наразі нема. Я би дуже хотіла розповісти історії ось таких знакових будівель, тому шукаю інформацію про цих людей.
А ще в мене є цікаві дані про історію ромської родини з Ужгорода. Такого я ще ніколи не писала. Я знайшла фотографії і представників із ромського табору на Шахті, які розповіли мені, як жили в Ужгороді роми до Другої світової війни».
За роки роботи над циклом «Втрачений Ужгород» Тетяна Літераті пропустила крізь себе чимало історій місцевих родин. Назвати особливу для себе, каже авторка, складно, бо «це як обирати улюблену дитину». Втім далеко не всі розповіді завершувалися щасливо. Тетяна зізнається: «Були моменти, про які змовчувала на прохання родичів. Вони не завжди хочуть відкривати родинні таємниці, чогось соромляться».
Знайти книги Літераті у книгарнях майже неможливо – їх активно розкуповують і в подарунок, і для сімейних бібліотек. Примірники вже давно мандрують світом: є у Мексиці, США, Ізраїлі, Великобританії, Португалії, Туреччині та країнах ближнього зарубіжжя – найбільше в Угорщині, де проживає багато вихідців із Ужгорода.
Журналістка всміхається: «Схоже, мої читачі купують книжки вже з колекціонувальним інтересом. Їм хочеться мати вдома всі примірники».
Тому на шанувальників «Втраченого Ужгорода» чекає приємна новина: всі три книги невдовзі довидадуть. Додатковий тираж першої книги «Втрачений Ужгород. Невигадані історії» вийде навесні, «Втрачений Ужгород. Мандрівка старим містом» з’явиться на полицях книгарень уже наприкінці грудня, а найсвіжішу, третю, книгу «Втрачений Ужгород. Професії та підприємства» планують додрукувати на початку січня. Змін у перевиданнях не буде.
По свій примірник із автографом до «Кобзаря» прийшов доцент кафедри археології, етнології та культурології ФІМВ Павло Худіш. Каже: «Тетяна Літераті робить надзвичайно важливу справу. Вона створює так звану історію знизу – історію, яка йде від першої особи. Це досить новий і популярний тренд в історіографії – описувати не загальні процеси чи події, а долі конкретних людей. Це унікальні речі. Не кожен історик може так працювати з історичними джерелами, як це робить вона. У своїх екскурсіях я теж іноді використовую персональні історії, про які пише Таня. Людям це дуже цікаво».
Ксенія Шокіна, Медіацентр УжНУ
Читайте наші найцікавіші новини також у Інстаграмі та Телеграмі
До теми
- “Мрію, що колись повернуся додому – в український Маріуполь”: перша повернута з окупації дівчинка Кіра Обединська в Ужгороді
- «Ворожий дрон вдарив у задню частину САУ, але вибухівка відлетіла вбік і не здетонувала – ось, що значить бойова удача!..» Історія бійця 128 бригади «Маестро»
- Військова Наталія Зотова: "Коли ТЦК перевищує повноваження це треба розслідувати. Але, якщо жінки перекинули машину ТЦК, на це треба теж реагувати відповідно"
- Замки Закарпаття – в новій експозиції обласного краєзнавчого музею
- "Мені на позиції не потрібен такий, що не боїться. І боягуз не потрібен". Щоденник піхотинця, родичі якого служать в армії РФ
- Христина Керита: «Життя у мене видалося складним, але я не нарікаю»
- «Після того, як ми «прокосили» ворожу посадку «Шилкою», наші штурмовики зайшли туди майже без опору…» Історія бійця 128-ї бригади
- Наталя Зотова, репортерка, волонтерка, чиновниця, військова: "Два місяці на стабілізаційному пункті - найпотужніше, що сталося зі мною в житті"
- АТО, “Азов”, 11,5 місяців полону і повернення на службу. Історія бойової медикині, ужгородки Галини Зайцевої
- Реставрував найстаріший орган України: як закарпатець Шандор Шрайнер понад 15 років обслуговує музичні інструменти
- «Смак Ужгорода»: кулінарні картки з рецептами страв, які зможе приготувати кожен
- У Ставного є план. І не один. Як жити під час війни у селі і бачити перспективи
- «Я цілу ніч пробув у окопі з двома росіянами, котрі взяли мене в полон. Але вранці вийшов звідти до своїх, а вони залишилися назавжди…» Історія бійця 128-ї бригади
- "Дивлюсь на них і розумію, що все зробив правильно". Історія закарпатця, який став опікуном для трьох дітей
- «Я виріс тут, знаю всі місця з дитинства, тут живуть мої рідні – це моя земля. Тому мені є за що воювати…» Історія бійця 128-ї бригади Дмитра
- Втрачений Ужгород: про що писали газети сто років тому, у травні 1925-го
- Фільм закарпатця Дмитра Грешка “Дівіа” змагатиметься за Кришталевий глобус
- Розвідник "Азіат". Загиблий Герой із Ужгорода, головний сержант Віктор Кущик нагороджений трьома орденами "За мужність"
- «Я й від ФПВ тікав на швидкості 120 кілометрів, й під скиди потрапляв, і на протитанковій міні підривався… Але далі їжджу й ніколи не панікую!» Історія бійця 128-ї бригади Анатолія
- «На позиції мені не потрібен боєць, котрий нічого не боїться, бо він перший загине. І боягуз не потрібен…» Історія бійця 128 бригади Анатолія
До цієї новини немає коментарів