З новим меню та обладнанням: чи готові закарпатські школи до оновлених норм харчування?
З 1 вересня в Україні запровадили оновлене меню у понад чотирьох тисячах школах. А з 1 січня нові норми мали запрацювати у всіх навчальних закладах. До раціону учнів мали додати більше злакових, овочів, фруктів, ягід, молочних і м'ясних продуктів.
Обід в Ужгородській школі № 19. Іванна Титик відносить пусту тарілку.5-класниця каже: брала рис з м’ясом і салат.
"Це уже було смачно. З минулого року меню стало краще. Тепер ми не будемо купувати всяку різну іншу їжу, адже від неї може бути погано, а це їжа смачна і ми бачимо, як її готують. Того року був буфет, він там стояв, там продавали сосиски в тісті, бургери, води", — розповіла дівчина.
Перша страва під час обіду у школярів — суп із фрикадельками, — каже кухарка Ольга Чугунова.
"Нам оновили обладнання: надали нові прилади, нові каструльки, купили машинку, яка ріже овочі", — розповіла жінка.
Оновили обладнання та меню в цій школі на початку навчального року, розповідає заступниця директорки Ольга Муріна. Зараз вартість обіду тут 22 гривні, сніданок коштує 12.
"Ми намагаємося вміститися у ці кошти, вкластися, передбачити енергетичну цінність, поживність, так і вкластися у кошти, які передбачені для кожного учня, — сказала Ольга Муріна. — Сьогодні у нас страва зі збірника Клопотенка рис Паелья з курячим м’ясом, а також лимонад, який рекомендує Клопотенко. На 90 відсотків наш заклад готовий реалізовувати норми харчування та дотримуватися рекомендацій. Але ремонт та покращення умов буде дуже нам сприяти у цьому".
З вересня минулого року за новим меню у цій школі року харчуються сини Тетяни Юсиби.
"У мене двоє дітей навчаються у цій школі: старший у восьмому класі, молодший у другому, — каже жінка. — За їхніми словами, все дуже смачно, різноманітне. Збільшилася кількість риби, щодня дають фрукти, йогурти».
А в Хмільницькій гімназії у Берегівському районі понад 10 років їдальня не працює. Учні беруть їжу з дому. Бутерброд та воду взяв з собою у школу 4-класник Андрій Маргітич.
Директорка гімназії Наталія Золтан розповіла: аби привести їдальню до ладу треба зробити дуже багато.
"Вона (їдальня, — ред.) в аварійному стані знаходиться. Нам повністю потрібно робити реконструкцію цього приміщення, коли будуть запроваджувати харчування. Я думаю, якщо будуть кошти, то харчування запустять як і в інших школах", — пояснила директорка.
В шкільній їдальні в селі Залужжя Мукачівського району харчуються 37 дітей. У цій школі готують для початкових класів, — каже кухарка Тетяна Маляр.
"У нас на обід суп квасолевий з і сметаною. Друга страва у нас — гречка зі сметанковою підливою та салат", — розповіла вона.
Вартість харчування учнів у цій школі — 37 гривень на день, каже підприємиця Наташа Маркулин.
"Палички курячі, які запечені у духовій шафі — вони дуже смачні та корисні для дітей. Потім буде у нас салат з зеленим горошком, який теж дуже корисний. Для того, аби харчування відповідало нормам, у нас трохи не вистачає технологічного обладнання: марміти, щоб діткам роздавати тепленьке, і підтримувати температуру, нові плити, також потрібно доробити витяжку, столи професійні", — пояснила підприємиця.
"Ми намагаємося дотримуватися у шкільному харчуванні всіх санітарних норм, — каже директорка Залужанської ЗОШ I-III ст. Ольга Кобаль, — діти харчуються згідно графіку. Для того, щоб наш харчоблок якісно працював нам, звичайно, потрібно придбати деяке обладнання: і газову плиту, і у раковину, і стіл для підігріву їжі".
Загалом на Закарпатті харчування організоване у майже пів тисячі школах, — каже директорка департаменту освіти ОДА Мар’яна Марусинець. Вартість меню — від 20 до 100 гривень, залежно від того, скільки разів дитина харчується в школі. На цей рік для територіальних громад із держбюджету передбачили близько 55 мільйонів гривень.
"Це тільки для харчування, придбання обладнання буде йти через субвенцію з державного бюджету на місцеві бюджети, пояснила вона. — Ми вже подали проєкт на 22 такі харчоблоки".
4-тижневе сезонне меню та асортимент буфету у навчальних закладах дозволили використовувати після погодження з Держпродспоживслужбою. Працівники обласного управління від початку навчального року перевірили 250 шкіл на Закарпатті.
В.о. начальниці Держпродспоживслужби на Закарпатті Сніжана Локес сказала: 103 школи мають певний перелік порушень.
"Найбільше порушення – це старе обладнання, стара матеріально-технічна база, старі холодильники та вентиляційне обладнання, витяжки тощо. Це все застаріле на сьогоднішній день", — пояснила вона.
За словами Сніжани Локес, 103 школи, які наразі не готові перейти на харчування за новими нормами, мають на підготовку три місяці.
Cуспільне Закарпаття
Читайте наші найцікавіші новини також у Інстаграмі та Телеграмі
До теми
- Здійсни мрію дитини — приєднуйся до благодійної акції «2000 подарунків до Нового року»!
- В Ужгороді та Мукачеві відкриють резиденції Святого Миколая
- Майстер-класи із виготовлення вертепу діють в Ужгороді
- Синоптики попереджають про суттєве погіршення погоди на Закарпатті
- Повномасштабна війна: чим жило Закарпаття останні 1000 днів...
- "Мені більше їхати було нікуди". Історія переселенки, яка в Ужгороді знайшла роботу і почала все спочатку
- В обласній станції переливання – нестача крові майже всіх груп. Закарпатців закликають ставати донорами
- Угорські лікарі провели медичне обстеження родин ВПО, які живуть на Закарпатті
- В Ужгороді триває реєстрація учасників виставки-конкурсу «Міс-кіс 2024»
- Закарпатський рибоохоронний патруль нагадує про заборону вилову струмкової форелі
- Національний кешбек у дії: закарпатці активно приєднуються
- Зима дісталася і кордону зі Словаччиною
- У Держдепі США знизили рівень ризику для подорожей у кількох областях України. Закарпаття – теж у списку
- Виробництво препаратів крові: Biopharma будує завод в Ужгороді й планує ще один в Румунії
- Різдвяний піст-2024 за новим календарем розпочинається вже завтра
- У Закарпатській обласній філармонії встановили підйомники для людей на колісних кріслах
- ГРВІ та грип: лікарі назвали час зростання кількості хворих
- Закарпатська обласна станція переливання крові: хворі та поранені потребують вашої допомоги - долучайтеся до донорства
- Майже 2600 пішоходів-порушників притягнули до відповідальності закарпатські патрульні
- 70% врожаю хурми - втрачено: як посуха пошкодила врожай на Закарпатті
До цієї новини немає коментарів