Жителі зруйнованої Салтівки в Ужгороді розповіли про те, як їм вдалося вижити

Щодня у приймальню УГСПЛ в Ужгороді звертаються десятки українців, які не з чуток знають, що таке війна. Вони розповідають свої історії, аби юристи Української Гельсінської спілки з прав людини могли задокументувати злочини російських військових, тим самим поповнити доказову базу причетності росії до війни в Україні.
Сім’я Островських (прізвище змінено з питань міркування безпеки) з Харкова. Петро та Наталія на власні очі бачили руйнування, які завдала російська армія в їх рідному місті.
- Розкажіть будь ласка, де ви були у день вторгнення росії?
- 24 лютого я і моя сім’я знаходилися в Харкові. О 5 ранку бачили початок війни з вікна. Ми проживаємо у мікрорайоні Салтівка. Поруч із кордоном. Тому ми з вікна бачили, як прилітали ракети з російського боку. Ми бачили і артилерійський обстріл. З моєї точки зору летіли 152, 154 мм артилерійські снаряди, - розповів Петро.
Наталія додає:
- Ми почули страшні вибухи, і помчали до вікна. За 16-ти поверхівкою поруч ми побачили якісь іскри. Ми зрозуміли – війна.
- Що ви робили далі? Як рятувалися?
- Ми почали збирати речі. У нас маленькі діти, то ми вирішили, що потрібно певний час пересидіти у метро. З мінімальними речами поїхали на станцію метро «Пушкінська», вона найглибша у Харкові. І цілу добу ми перебували там. Виїхати з міста було нереально. Адже вже на той момент не було квитків.
- У метро ми пробули добу. Ця доба у метро – жах. Такого я ще не переживала. Там було дуже багато людей, всі налякані, розгублені… Лежали люди просто на мармуровій підлозі. Ми щиро вірили, що все минуло, і перебувши добу поїхали додому. Дві години був спокій. А потім вибухи з усіх сторін. Ми фактично опинилися на лінії фронту. З двох боків над головами літали снаряди. Коли вже полетіли літаки, діти злякалися, попадали на підлогу. І тому ми зрозуміли, що треба вибиратися.
- Ви виїхали за межі міста?
- Ні. Ми не мали змоги. Тому пішли шукати надійне бомбосховище поряд з будинком. Вирішили залишатися у дитячому садочку, там більш менш облаштований підвал був - з нього є декілька виходів. Тобто, якщо якусь частину завалить, то можна вийти з іншого боку. Ми взяли декілька ліжок для дітей із садочку у підвал. Собі матраци постелили. І 7 днів перебували саме там.
- Це було безпечне місце?
- На певний час. Але згодом почалися масові артобстріли того району. І російські винищувачі почали літати прямо над садочком. Стало дуже страшно. Діти дуже були налякані. Ще був момент, коли з північної сторони - із сторони росії, почали заходити диверсійні групи. Так під обстрілами у садочку ми пробули 6 діб.
- А 3-го березня, о 6 ранку, нас волонтери вивезли із садочку на станцію метро «Холодна гора». А там вже о 10 ми сіли на евакуаційний автобус і вибралися у Валки, це за 60-70 км від Харкова.
- Тобто ви у Харкові пробули тиждень. Що відбувалося в місті весь цей час?
- Розумієте, весь цей час відбувалися бомбардування, артобстріли. Я особисто бачив кілька влучень поряд з садочком. На власні очі ми бачили обстріл школи №134 на вул. Шевченка. Вона фактично була спалена. Коло неї були російські БМП з літерою Z. Видно там були бої. Ми бачили пошкодження цивільних будинків по вул. Героїв Праці. Бачили знищену поліклініку №10, супермаркети, Будинок Праці. Жах. Це просто нелюди, вони гатили всюди.
- Скільки часу ви вже проживаєте в Ужгороді? Чи не думали повернутися додому?
- Ми Ужгороді вже з квітня. Додому ми мріємо повернутися, але повірте – ще не час. Я викладачка в університеті. Кілька разів я поверталася у Харків. Хочу розказати випадок, який зі мною трапився у кінці травня. Я приїхала по роботі. Моя подруга запропонувала переночувати у неї, щоб не було так страшно. І це було поруч із станцією метро «Київська». Приватний сектор, подалі від Салтівки. І тут пролунав дуже гучний вибух. Через хвилину ще один, ми побачили вогнище. Стало відомо - підірвали нашу 17 гімназію. І це я власне чула і бачила. Це жах. Нічого святого. Згодом я приїздила додому у серпні. І чесно зрозуміла, що майже нічого не змінилося. Ракети постійно летять. Особливо вночі. Було таке, що вночі я чула сигнал «тривога». Підійшла до вікна і за 30 секунд я вже бачила, як зі сторони російської летять ракети. Вночі це дуже добре видно.
- Але ми віримо у перемогу. Знаємо – все буде Україна.
Юристи Української Гельсінської спілки з прав людини з початку повномасштабної війни постійно працюють над поповненням доказової бази, щодо причетності росії до війни в Україні.
Ми черговий раз звертаємось до всіх, хто став свідком воєнних злочинів РФ, звертайтеся у приймальню УГСПЛ міста Ужгород за адресою:
м. Ужгород, вул. Перемоги 32 А.
Графік роботи: з понеділка по п’ятницю з 9:00 до 18:00.
Телефон: 0996755307.
Кожне свідчення важливе у нелегкій боротьбі за цілісність України!
До теми
- Поливаний понеділок: традиції, обряди та цікаві факти
- Богдан Андріїв: "Нехай у кожному серці Великдень запалить промінь любові, надії та єдності"
- Світле свято Воскресіння Христового - головні традиції та звичаї Великодня
- Людмила Губаль: «Писанка — це лист до Бога»
- Як на Закарпатті створюють традиційну бойківську писанку: техніка та орнаменти
- Розклад Великодніх богослужінь та освячення пасок у храмах Ужгорода
- Плануйте поїздки: на Великодні свята на кордонах Закарпаття очікується збільшення черг
- Ужгородський батальйон ТрО терміново шукає операторів БПЛА та спеціалістів з РЕБ
- Майбутні підприємці Закарпаття ярмаркували у Львові
- Група Tolk стала найчисельнішою командою благодійного півмарафону в Ужгороді
- Рожева весна на тарілці: в Ужгороді створили сакура-меню зі справжніми квітами
- Сьогодні - Вербна неділя
- Закарпаття знову прийняло евакуаційний потяг - цього разу із Донеччини
- «Бограч-index» – квітень 2025: за місяць продукти подешевшали на 1,8 %
- В Ужгороді влаштували перформанс із тисячею паперових журавлів
- В інклюзивній майстерні-кав'ярні «Янгол» продовжують серії різноманітних майстер-класів
- В Ужгороді провели акцію з підтримки жінок у кризовій вагітності
- На Закарпатті розпочинають міжнародний проєкт зі збереження культурної спадщини краю за допомогою 3D-сканування
- Закарпаття приймає родини, що шукають безпечний прихисток - приїхали 24 людини із Дніпропетровщини
- Понад 4,5 тисячі закарпатців захворіли минулого тижня на ГРВІ
До цієї новини немає коментарів