Чи реально боротися з раком картоплі?
Рак картоплі — обмежено розповсюджене захворювання картоплі в Україні, також має карантинне значення для п’ятдесяти п’яти країн світу, що свідчить про його високу пластичність та небезпеку.
З літературних джерел відомо, що рак картоплі на території Закарпатської області було виявлено у 1924 році. Є припущення, що збудник проник з Австро-Угорщини і надовго оселився в нашій місцевості
На даний час захворювання зареєстровано в десяти районах області на площі 20 тисяч гектарів. Крім Закарпаття, дана хвороба поширена у Вінницькій, Донецькій, Івано-Франківській, Київській, Львівській, Сумській, Чернівецькій областях на загальній площі 32 тисячі гектарів.
Збудник раку картоплі є внутрішньоклітинним паразитом, який не утворює міцелію. Потрапляючи на поле де вирощується картопля, гриб швидко накопичується в ґрунті і через 2-3 роки уражає більшість рослин картоплі. Бульби стають непридатними до вживання, навіть на корм тваринам. Особливо шкідливим рак картоплі є в індивідуальних господарствах: при беззмінній культурі картоплі і вирощуванні не ракостійких сортів спричиняє повну втрату врожаю.
Ракові нарости утворюються на бульбах, столонах, кореневій шийці, а за значного розвитку захворювання – на стеблі, листках і навіть квітах, подібних на цвітну капусту. При сильному ураженні розмір наростів перевищує розмір бульби.
Поширюється рак картоплі з коренеплодами, саджанцями плодово-ягідних культур, розсадою, вирощеними на зараженому збудником ґрунті, знаряддям обробітку, гноєм і тарою, тому що патоген зберігається в ґрунті в "анабіозі" більше двадцяти років, і відтворює свою життєдіяльність на посадках картоплі не ракостійких сортів.
На території України щодо раку картоплі на діють жорсткі карантинні заходи на державному рівні, які дозволяють стримувати розповсюдження захворювання.
Головним агротехнічним заходом у боротьбі з раком картоплі є використання тільки ракостійких сортів, особливо в гірських районах, де зареєстровано чотири агресивні патотипи збудника.
Для локалізації вогнищ раку картоплі на території Закарпатської області Державною інспекцією з карантину рослин закуплено ракостійкі сорти картоплі у Житомирській області на Поліській дослідній станції імені О.М. Засухіна, які розподілені в трьох районах Закарпатської області – Рахівському (2 населені пункти), Тячівському (2 населені пункти) та смт Міжгір’я, всього 1111 кг. Сорти – Завія, Дара, Малинська біла та Дорогинь. Картоплю було розподілено власникам присадибних ділянок, найбільш заражених збудником раку картоплі. Рекомендовано вирощений урожай не використовувати на харчові цілі, а частину роздати родичам або сусідам. Надалі, щоб зберегти ракостійкі властивості картоплі, слід дотримуватися сівозміни. Кращими попередниками є озимі зернові та зернобобові культури. Необхідно техніку для обробітку ґрунту зачищати від ґрунту з попередньої оранки.
У разі виявлення ракових наростів на бульбах картоплі за рекомендаціями просимо звертатися за адресою: Закарпатська область, с.Оноківці, вул.Головна, 53, Державна інспекція з карантину рослин.
Тел.: 61-72-26 – приймальна, тел.: 73-96-69 – лабораторія.
В.М. Сасин,
начальник державної інспекції з карантину рослин, заслужений працівник сільського господарства,
О.І. Маковецька,
провідний спеціаліст Закарпатської зональної карантинної лабораторії
До цієї новини немає коментарів