10 лютого - Міжнародний день боротьби з епілепсією: що треба знати про цю хворобу
Міжнародний день боротьби з епілепсією — нагода поговорити про хворобу, яка залишається оповитою міфами. За даними ВООЗ, у світі понад 50 мільйонів людей живуть з епілепсією, в Україні, за останніми даними НСЗУ, таких пацієнтів більше 169 тисяч. Це одне з найпоширеніших неврологічних захворювань, яке часто сприймають неправильно, що призводить до стигматизації хворих та зволікання з лікуванням.
Разом із доктором медичних наук, професором, неврологом-епілептологом Лідією Мар’єнко ми розвінчуємо головні міфи про епілепсію та пояснюємо, чому сучасна медицина дозволяє пацієнтам жити повноцінним життям.
1. Міф: Епілепсія — це психічне захворювання
Правда: Епілепсія — це неврологічне захворювання. Однією із причин зародження міфу є те, що хвороба виникає через порушення у головному мозку, а деякі епілептичні напади можуть нагадувати психічні розлади (зорові, слухові, смакові та інші галюцинації, неконтрольовані рухи кінцівками, жування, повторення незрозумілих фраз і т.ін). Але у психічно хворих людей такі порушення проявляються тривало або постійно, а у хворих на епілепсію — короткочасно (не більше декількох хвилин), під час нападів.
2. Міф: Під час епілептичного нападу треба вкладати щось у рот, щоб людина не прикусила чи проковтнула язик
Це небезпечний міф. Людина фізично не може проковтнути язик, а введення сторонніх предметів в ротову порожнину може спричинити травми. Під час нападу потрібно лише обережно повернути людину на бік й підкласти що-небудь м’яке під голову, щоб захистити її від травмування.
3. Міф: Епілепсія — заразна
Правда: Епілепсія не є інфекційною хворобою, вона не передається ні через контакт, ні повітряно-крапельним шляхом. Її причинами можуть бути генетичні фактори, черепно-мозкові травми, інсульти, пухлини або інші захворювання мозку (менінгіт, енцефаліт).
4. Міф: Епілепсія — це хвороба дітей
Правда: Епілепсія справді частіше зустрічається у дітей до 10 років і людей 60+, але вона може розвинутися у будь-якому віці і незалежно від статі чи етнічної групи. Все залежить від причини, яка зумовила захворювання.
5. Міф: Епілепсія завжди проявляється судомами (мимовільним скороченням м’язів)
Правда: Насправді епілептичні напади можуть мати різні прояви, і не завжди це судоми. Деякі люди під час нападу на кілька секунд «відключаються» – завмирають, не реагують на оточення. Інші можуть здійснювати автоматичні, хаотичні рухи – ходити, перебирати руками, повторювати слова або дії. Існують також напади без втрати свідомості, коли людина відчуває “транс” або, наприклад, дежавю. Тому епілепсія – це не лише напад з неконтрольованим скороченням м’язів, а набагато ширший спектр станів.
6. Міф: Епілепсія — невиліковна, і всі пацієнти отримують інвалідність
Правда: Це не так. Люди з епілепсією мають той самий діапазон здібностей та інтелекту, що й інші, і також не всі хворі на епілепсію мають інвалідність. У зв’язку з тим, що деякі пацієнти мають сильніші епілептичні напади, вони дійсно не можуть працювати на окремих посадах (наприклад, водіями, у виробничих цехах тощо), але більшість можуть реалізувати себе у бізнесі, держслужбі, творчості.
«Сучасні протинападові препарати, за умови їх своєчасного адекватного призначення та регулярного прийому, дозволяють досягти контролю над нападами у 50-60% хворих на епілепсію, що дає можливість пацієнтам з цією хворобою жити звичним життям», - говорить кандидат медичних наук, регіональний директор Acino Євген Заїка.
7. Міф: Люди з епілепсією не можуть жити повноцінним життям
Правда: Люди з епілепсією можуть вести активний спосіб життя, працювати, займатися спортом і будувати сім’ї. Головне — правильно підібрана терапія, увага до свого стану та підтримка близьких.
Важливо знати більше! Щоб не піддаватися міфам і розуміти, як допомогти собі чи близьким, читайте корисну інформацію у посібнику «Епілепсія у питаннях та відповідях», створеному за підтримки фармацевтичної компанії Acino.
До теми
- Співпраця з іноземними митними органами: закарпатські митники задокументували пів сотні порушень на 73 млн грн
- Мирославу Білецькому вручили відзнаку Міністерства оборони України
- В Україні ускладнюють процедуру складання іспитів для отримання водійських прав
- В Україні схвалили закон про позбавлення волі за зачинені укриття
- Закарпатських вчителів запрошують до участі у премії «Ранкові зорі»
- Як на Закарпатті посилюють зацікавленість роботодавців до працевлаштування людей з інвалідністю
- ТОП-10 найгарніших закарпатських плантацій
- Закарпатський проект AgroGloryTime: Від інтриг до інноваційного успіху
- Віктор Микита: Нехай наступний рік буде роком справедливого миру й перемоги українського народу!
- Віктор Микита: Поки сусідня країна погрожує нам перекрити постачання електрики, Закарпаття збільшує показники власної вітрогенерації на 20%
- Як отримати ліки безоплатно або з частковою доплатою?
- Поради закарпатцям: як провести аудит трудової книжки перед скануванням?
- Віктор Микита: "Завдяки імпорту електроенергії для підприємств люди матимуть більше світла в оселях"
- Закарпатський депутат Роланд Цебер: «Сподіваюсь, моя діяльність стане однією з цеглинок побудови європейського майбутнього України»
- Що змінилося у медичних оглядах водіїв, - роз’яснення МОЗ
- Віктор Єленський: «Нам треба плекати і розвивати ті дружні відносини між українцями та угорцями, які історично склалися на Закарпатті»
- На платформі е-Ветеран можна подати заяву до фахівців із супроводу ветеранів війни та демобілізованих осіб
- Без черг та додаткових дій: отримуйте «Зимову єПідтримку» через Укрпошту у призначений день виплати пенсії або субсидії
- Завтра з робочим візитом на Закарпаття прибуде заступник керівника Офісу Президента України Віктор Микита
- Міжнародні потяги з України: графік і ціни
До цієї новини немає коментарів