Стоматологічний факультет УжНУ став співорганізатором міжнародної конференції з питань судово-медичної експертизи

Стоматологічний факультет УжНУ став співорганізатором міжнародної конференції з питань судово-медичної експертизи
23-25 квітня в Ужгороді працювала міжнародна науково-практична конференція «Сучасні досягнення в судово-медичній експертизі та їх впровадження в експертну практику. Актуальні організаційні питання роботи обласних бюро судово-медичної експертизи». Для обговорення сучасних викликів і перспектив  у зазначених галузях у роботі конференції взяли участь фахівці із різних регіонів України та закордону.

 

Мета заходу — об’єднати фахівців задля вирішення актуальних викликів у сфері судової медицини, зокрема у напрямку дентальної ідентифікації. Оскільки вона відіграє важливу роль у встановленні особистості загиблих, особливо в умовах війни та масових катастроф. Конференція є ще одним кроком на шляху до системного підходу, поглиблення знань і міжнародної співпраці.

Організаторами конференції виступають Асоціація судових медиків України, Асоціація судової стоматології України, ДВНЗ «Ужгородський національний університет»; ДСУ «Головне бюро судово-медичної експертизи МОЗ України», ДСУ «Закарпатське обласне бюро судово-медичної експертизи», ГО «Медико-біологічний науково-тренінговий центр» - провайдер балів БПР та IOFOS (International Organization for Forenzic Odonto-Stomatology).

Зі вступного слова розпочав захід декан стоматологічного факультету д.мед.н., професор Євген Костенко: «Ми раді, що маємо можливість провести цю конференцію у такий непростий для України час. Сьогодні наша робота зосереджена на надзвичайно чутливому і відповідальному питані. Тема нашої сьогоднішньої конференції – «Кожен заслуговує на ім’я», щоби ми могли вшанувати пам’ять загиблих героїв, гідно провести кожного з них в останню путь і повернути їм імена. Ця благородна місія — наше спільне завдання».

Надалі до вітального слова запросили заступника голови Закарпатської обласної ради Василя Дем’янчука: «Я медик за фахом, тож можу назвати вас своїми колегами. Ви робите надзвичайно важливу справу. Сьогодні, коли наші воїни віддають життя за свободу України, ми маємо зробити все, щоб гідно вшанувати їхню пам’ять. Бажаю вам плідної роботи, нових знань і рішень, що наближатимуть нашу перемогу». До вітань долучився начальник ДСУ «Закарпатське обласне бюро судово-медичної експертизи» Євген Лаба, який крім теплих слів побажав присутнім плідної праці.

Доєднався до вступної частини і Голова Асоціації судових медиків України, начальника ДСУ «Дніпропетровське обласне бюро судово-медичної експертизи» к.мед.н., доцент Валерій Войченко. Він висловив вдячність усім учасникам і підкреслив, що сьогодні, справді, є багато питань, які потрібно вирішувати спільно. Серед них — ідентифікація загиблих та робота з репатріантами. Саме задля ефективного вирішення цих завдань Асоціація судових медиків та судової стоматології об’єднують свої зусилля. Таким чином під час конференції було підписано меморандум про співпрацю між двома організаціями. Наступним звернувся до присутніх професор кафедри морфології, клінічної патології та судової медицини Володимир Мішалов. Він наголосив, що їх команда вже понад 10 років працює у цьому напрямку. Зокрема, за підтримки Міжнародного комітету Червоного Хреста було видано англомовний посібник, який містить положення насильства, катувань і всіх тих подій, які відбуваються сьогодні в умовах війни.

Про значущість подібних заходів додав в.о. начальника ДСУ «Головне бюро судово-медичної експертизи МОЗ України», к.мед.н., Віталій Повстяний: «Приємно бачити, як практика й наука йдуть нога в ногу. Дуже важливо ось так зустрічатись й обговорювати наші проблеми, досягнення та плани. Сподіваюся, конференція буде цікава для всіх нас, від себе зазначу, що  багато нового та незвичайного. Нарешті, судова стоматологія офіційно інтегрується в роботу».

Програма другого дня передбачала пленарне засідання та доповіді, які були зосереджені трьох тематичних платформах: «Актуальні організаційні питання роботи обласних бюро судово-медичної експертизи», «Впровадження ефективних рішень, направлених на покращення процесу ідентифікації тіл загиблих» та «Судова стоматологія в Україні сьогодні та її перспективи при ідентифікації осіб». У межах зазначених галузей виступило близько 20 науковців.

Про внесок УжНУ у розвиток цього напрямку розповів професор Євген Костенко: «В Ужгородському національному університеті є науково-навчальний центр судової стоматології. Це єдиний в Україні заклад, що готує спеціалістів для криміналістики та здійснює перепідготовку лікарів судової медицини і гнатологів для ідентифікації осіб за стоматологічним статусом. Центр розробив наукові програми та має понад 136 публікацій, з яких 43 входять до Scopus. Його директор сьогодні представив методики, що використовуються в Інтерполі, для визначення віку та інших важливих аспектів ідентифікації осіб. Це важливо, оскільки, дентальна ідентифікація є особливо ефективною, тому що зберігає індивідуальні ознаки довше за ДНК».

Директор науково-навчального центру судової стоматології Мирослав Гончарук-Хомин підтвердив це та підкреслив, що ця конференція поєднує два важливі напрями: судову стоматологію та судово-медичну експертизу, які раніше не були належно інтегровані. В Україні вже понад десять років розробляються методики для визначення віку, гендерної ідентифікації та ідентифікації особи за зубами, які мають теоретичну та практичну основу. «Завдяки таким заходам ми маємо можливість інтегрувати український досвід і вивести його на широкий загал, тобто впровадити у щоденну роботу судово-медичного експерта. Це наближує його до тих європейських стандартів, які передбачені системою Інтерполу», - говорить пан Мирослав.

Валерія Мельник,

Інформаційно-видавничий центр УжНУ

 

02 травня 2025р.

До теми

Коментарі:

    До цієї новини немає коментарів