Нині - Прощена неділя

Нині - Прощена неділя
Сьогодні у православних і греко-католиків Прощена неділя — останній день перед Великим постом.

 

Цього дня усі просять один в одного вибачення — щоб розпочати піст з доброю душею, зосередитися на духовному житті і з чистим серцем зустріти Великдень — день Воскресіння Христового.

Церква закликає просити вибачення не формально, а щиро, з любов’ю, в першу чергу у тих, хто кривдить нас, і тих, кого ми образили.

За старих часів люди були переконані, що саме недільного вечора відбуватиметься Страшний суд, тож цього дня дуже побожні люди намагалися якнайрідше виходити з дому, пригадували власні гріхи й у жодному разі не вживали алкогольних напоїв.

У Прощену неділю дозволяється скоромна їжа, але вже без м`яса — молочні продукти, яйця, риба. Сьогодні завершуються масляні гуляння.

В цю неділю, яка називається Прощеною, просили у близьких вибачення (прощення) за нанесені образи. Це суто християнський обряд, за яким не можна постувати з гріхами на душі.

«На Прощену неділю прощення просять, милосердні справи творять», говорять у народі. Цього дня треба обов`язково пробачати, а якщо образа була велика, кажіть: «Бог пробачить».

Цього дня людям слід пригадати всі образи, спричинені близьким, і вибачитися за них від щирого серця. Прощення між рідними і знайомими відбувається увечері, люди говорять один одному: «Пробач мені, якщо я в чому перед тобою винен».

Першими просять одне в одного пробачення священик і парафіяни одразу після вечірньої служби. Літні люди в цей час відвідують усіх рідних, друзів і просто знайомих, щоб пробачити одне одному заподіяні кривди. Дехто традиційно відвідує померлих родичів на кладовищі, прохаючи про прощення всіх завданих образ.

За старих часів люди були переконані, що саме недільного вечора відбуватиметься Страшний суд, тож цього дня дуже побожні люди намагалися якнайрідше виходити з дому, пригадували власні гріхи й у жодному разі не вживали алкогольних напоїв.

 

13 березня 2016р.

До теми

Коментарі:

    До цієї новини немає коментарів