Проект Ukraїner триває: вузькоколійка «Анця Кушницька»

Як відомо, Боржавська вузькоколійна залізниця Виноградів — Хмільник — Іршава у народі ще має назву «Анця Кушницька» і це одна з діючих вузькоколійних залізниць в Україні, в межах Виноградівського, Берегівського та Іршавського районів Закарпатської області.
Перша черга Боржавської вузькоколійки введена в експлуатацію 23 грудня 1908 року. Залізниця використовувалась передусім для перевезення деревини з гірських масивів Полонина Боржава і Великий Діл в Закарпатську низовину для подальшого транспортування та переробки.
Головна вітка пролягла вздовж річки Боржави, що й дало назву залізниці. У верхів'ях річки колія розгалужувалась на кілька віток, які вели до віддалених гірських лісорозробок. Нині в експлуатації залишається вітка Виноградів — Хмільник — Іршава, а також Берегове — Хмільник. Залізницю використовували і далі використовують не лише для перевезення вантажів (зокрема лісу), але й для пасажирських перевезень. Пасажирські потяги складаються з локомотива і декількох (1—4) вагончиків. У кожному селі, через яке проходить залізниця, споруджені невеликі станції. На сьогодні регулярні пасажирські перевезення здійснюються між містами Виноградів та Іршава.
Як повідомляє кореспондент "Прозаку" Траян Мустяце, який є учасником експедиції Ukraїner, тільки завдяки активістам вузькоколійка ще не знищена. «Були спроби порізати вагони на металобрухт, однак активісти не дали цього зробити. Окрім того, там ще є старі польські вагони і Польща просила віддати ці вагони, однак активісти не дозволили зробити і це. Вузькоколійка ще живе, однак вона потребує невідкладної допомоги», - розповідає Траян Мустяце.
Але найбільше, що вразило членів експедиції, так це базар на коліях вузькоколійки. «Лотки з товаром люди ставлять на самих коліях. Коли їде потяг, то люди чемно забирають лотки і як лише той проїжджає, то розкладають все це знову», - розповідає Траян.
Нагадаємо, нещодавно на Закарпатті розпочався проект Ukrainer. Минулого тижня учасники проекту відвідали Селиську сироварню.
Джерело: prozak.info
До теми
- Закарпатська обласна бібліотека для дітей та юнацтва приймає твори дитячих письменників на здобуття Всеукраїнської літературної премії імені Юлії Драгун
- «Магія весни»: в скансені в Ужгороді представили свої роботи художниці-аматорки
- Закарпатські митці представили традиційну «Великодню виставку»
- Ужгородський скансен запрошує шанувальників мистецтва на виставку живопису та декоративної кераміки «Магія весни»
- «Ритми Великодня» - у музеї ім.Т.Легоцького в Ужгороді відкрили виставку
- В Ужгороді триває ІІІ Всеукраїнський двотуровий конкурс хорового мистецтва ім.М.Кречка
- Оголошення про проведення відкритого фестивалю-конкурсу дитячого та юнацького театрального мистецтва «Юні зірки Мельпомени»
- Закарпатська облдержадміністрація оголосила конкурс у галузі літератури й мистецтва
- Закарпатська обласна філармонія запрошує на вечір музики видатного чеського композитора епохи романтизму Антоніна Дворжака
- Побачило світ унікальне видання про Мукачево «Archiv privilegovaneho mesta Mukacheva 1376–1850»
- Закарпатські лялькарі показали прем’єру вистави «Ірод»
- «Під цвітом сакури»: в Ужгороді пройде фестиваль камерного театрального мистецтва
- Національні спільноти регіону презентували культурну спадщину на фестивалі «Етнічний віночок у Закарпатті»
- В обласному центрі - Відкритий фестиваль-конкурс театрального мистецтва «Ужгородський Березіль», який уперше проводить Академія культури і мистецтв
- В Ужгороді відкрили виставку робіт 13 молодих закарпатських митців
- Як Іван Хланта став головним героєм свята «Королівство Казкомрійників»
- У музеї ім.Й.Бокшая – виставка робіт одного з провідних сучасних українських художників-графіків Андрія Чебикіна
- На Мукачівщині пройде унікальний фестиваль «Етнічний віночок у Закарпатті»
- Сім днів – сім вистав. Закарпатський театр ляльок запрошує на тиждень вистав «Театр – дітям»
- Тіберій Шютів: «Прогрес і досягнення моїх студентів – для мене найбільша нагорода»
До цієї новини немає коментарів