Сьогодні в Ужгороді провели стартову конференцію проєкту FloodUZH – «Спільні заходи з попередження природних катастроф у транскордонному басейні р. Уж»

Сьогодні в Ужгороді провели стартову конференцію проєкту FloodUZH – «Спільні заходи з попередження природних катастроф у транскордонному басейні р. Уж»
Оскільки проєкт стартував, розпочали перші заходи у його рамках, зокрема оголошено процедури закупівель на розробку цифрової моделі рельєфу, проводяться топогеодезичні роботи.

 

У роботі конференції взяли участь заступник голови Закарпатської ОДА Олексій Гетманенко, міський голова Ужгорода Богдан Андріїв, заступник міського голови Олександр Білак, начальник басейнового управління водних ресурсів річки Тиса, керівник проєкту Олег Кисіль, головний архітектор Ужгорода Олег Боршовський, представниці громадської організації «ЕКОСФЕРА»: виконавчий директор, експерт з питань екоосвіти Катерина Станкевич-Коваль та кандидат біологічних наук, експерт з питань екології та охорони Оксана Станкевич-Волосянчук, представниця регіонального офісу Програми ТКС ЄІС Угорщина-Словаччина-Румунія-Україна 2014-2020 рр. Наталія Ліхольот, заступник директора, менеджер проєкту із Кошицького водогоспуправління Станіслав Добротка, головний інженер водогосподарського підприємства з міста Банська Штявніца (Словаччина) Павел Віраг. На конференцію запросили також представників Закарпатської ОДА, Ужгородської міської ради, районних державних адміністрацій, громадських організацій, водного, лісового господарства, екологів та багатьох інших.

Проєкт розрахований на 3 роки і виконується у рамках Програми транскордонного співробітництва Європейського Інструменту Сусідства Угорщина-Словаччина-Румунія-Україна 2014-2020. Передбачається використання сучасних інформаційних технологій для управління паводковими ризиками та засухами у спільному транскордонному басейні річки Уж.

На відкритті Стартової конференції начальник Басейнового управління водних ресурсів річки Тиса Олег Кисіль наголосив, що до цього проекту 4 роки проводили напрацювання, він технічно складний і стосується насамперед Ужгорода, де передбачено найбільше заходів, але також і Ужгородського, Перечинського, Великоберезнянського районів. Планується також поширення кращих здобутих практик на інші регіони Закарпаття.

Основні проблеми території басейну Ужа, а це – 2750 квадратних кілометрів в Україні та Словаччині: паводки, які бувають у будь-яку пору року, завдають значних екологічних та господарських збитків, водночас виникає аномальна нестача протягом тривалого періоду води під час посух, що призводить до багатьох проблем, зокрема і погіршення якості води.

Партнери проєкту – Словацьке водогосподарське підприємство, Банська Штявніца, Словаччина; Ужгородське міжрайонне управління водного господарства (УМУВГ), Управління міжнародного співробітництва та інновацій Ужгородської міської ради; Громадська організація «ЕКОСФЕРА».

Заступник голови Закарпатської обласної адміністрації Олексій Гетманенко зазначив, що Уж навіть у межах обласного центру просить про допомогу, а загалом проект спрямований на вирішення проблем, нагальних для всього населення басейну річки, а розробка карт загроз і ризиків затоплень працюватиме на безпеку мешканців кількох районів краю.

Ужгородський міський голова Богдан Андріїв нагадав, що багато ужгородців пам’ятають катастрофічні повені на Ужі з підтопленням правої частини міста. Були й часи, коли річка була настільки повноводна, що нею каталися на човнах. Тому реалізація проєкту вкрай необхідна і для захисту Ужгорода від паводків, і для збільшення його туристичної привабливості. «Наше завдання – безпечне і комфортне життя в місті», – наголосив Богдан Євстафійович.

Попередній керівник басейнового управління водних ресурсів річки Тиса, технічний експерт проєкту Володимир Чіпак презентував план заходів, що передбачається реалізувати в Ужгороді, а також попередні напрацювання, які і стали передумовами для підготовки спільного проєкту.

Проєктом передбачено кілька груп заходів: збір даних та розробка цифрових моделей рельєфу, моделювання та картування загроз та ризиків затоплення згідно з вимогами директив ЄС, напрацювання робочого проекту та комунікація – семінари, круглі столи, громадські слухання тощо. Планується вивчення біорізноманіття заплави річки в межах обласного центру, аерофотозйомка території басейну річки, розробка проєктно-кошторисної документації для будівництва регуляційної споруди в Ужгороді у Боздоському парку з узгодженими зі словацькою стороною експлуатаційними правилами, поліпшення гідрологічного режиму, удосконалення управління паводковими ризиками.

Джерело: пресслужба Ужгородської міської ради

 

21 листопада 2019р.
Çàãðóçêà...

До теми

Коментарі:

    До цієї новини немає коментарів