"Чи довго чекати економічного дива на Закарпатті"- Володимир Панов

"Чи довго чекати економічного дива на Закарпатті"- Володимир Панов
Перший форум ідей та рішень для розвитку Закарпатської області «Re:Open Zakarpattia», який з великим успіхом пройшов нещодавно у регіоні, визначив одну з ключових тем під назвою: «Як повторити інвестиційне диво на початку 2000-х на Закарпатті або створити нове?». 

 

Лейтмотивом дискусії стала думка про те, що без прориву, без інвестиційного дива, без стрімкого інвестиційного стрибка, Україна приречена на стале відставання від країн першого та, навіть, другого світу. Експертний дискурс дав можливість відповісти на кілька питань. 

Чи дійсно період з 2001 по 2004 роки був періодом ІНВЕСТИЦІЙНОГО ДИВА? 

Чи можна повторити інвестиційний феномен регіону? 

Чи все ж таки треба створювати нове інвестиційне диво, яке з часом трансформується в економічне диво?  

Зроблю спробу відповісти на ці питання.     

Чи було інвестиційне диво на Закарпатті  на початку нульових? Тільки цифри і факти. За  цей період: 

  • створено 19 тисяч робочих місць; 
  • збудовано 8 надсучасних заводів («greenfield»); 
  • реконструйовано більше 30-ти  заводів («brownfield»); 
  • залучено близько $200 млн. прямих іноземних інвестицій;
  • на економічній карті Закарпаття з’явилися всесвітньо відомі ТНК та бренди продукції: VW, Audi, Seat, Jabil, Jazaki, Flextroniсs, Fisher, Genterm, Ikea та інші; 
  • зовнішньоторговельний оборот збільшився з 220 млн. доларів до 1,3 млрд. дол. США.  

Чи підтверджують ці показники тезу про те, що це було інвестиційним дивом? Все пізнається у порівняні.  Якщо проаналізувати, які втрати понесло Закарпаття внаслідок недолугої політики влади, коли практично були ліквідовані всі преференційні норми законів України «Про спеціальний режим інвестиційної діяльності у Закарпатській області» та «Про спеціальну економічну зону «Закарпаття», то можна стверджувати, що інвестиційного дива не відбулось. Скоріше, це був розбіг, а перед стрибком у диво влада поставила шлагбаум, не дозволивши створити інвестиційного прориву у регіоні. 

Судіть самі. Закарпаття внаслідок управлінських рішень центральної влади втратило понад 1,2 млрд. прямих іноземних інвестицій та понад 30 000 робочих місць.

На Закарпатті так і не розмістили свої виробництва десятки всесвітньовідомих компаній, з якими велися перемовини.

Reopen Panov Possibilities1

Я вже не кажу про те, що було втрачено масштабний проект концерну Volkswagen Group, з яким велися активні перемовини про розміщення повномасштабного виробництва автомобілів на Закарпатті. Проаналізувавши непередбачуваність рішень української влади, інвестиційний проект було розміщено в Росії в місті Калуга. На сьогодні у рамках цього проекту інвестовано понад 1,7 млрд дол. США прямих іноземних інвестицій, зайнято у виробництві понад 6000 осіб, випускається понад 250 тисяч автомобілів в рік.  Цей проект теж міг бути на Закарпатті!

Володимир Панов, голова Федерації роботодавців Закарпаття, член наглядової ради «Єврокар»

За матеріалами Varosh

Читайте наші найцікавіші новини також у Інстаграмі та Телеграмі

 

22 березня 2021р.
Çàãðóçêà...

До теми

Коментарі:

    До цієї новини немає коментарів