Сьогодні – Стрітення Господнє

Сьогодні – Стрітення Господнє
2 лютого за новим церковним календарем у православних храмах відзначають одне з найважливіших, двунадесятих свят - Стрітення Господнє.

 

У народі - свято Стрітення. Що потрібно зробити цього дня, його заборони, прикмети, а також що відзначають у православній церкві 2 лютого за старим стилем - розповідаємо в матеріалі.

Стрітення відбулося через 40 днів після Різдва Христового - цього дня батьки, згідно з давнім звичаєм, принесли маленького Ісуса до храму, щоб присвятити сина Богові. Також, за законом Мойсея, як дар вони принесли двох голубів.
Слово "Стрітення" в перекладі зі старослов'янської мови - це "зустріч". Це означає, що в цей час відбулася зустріч Старого і Нового Заповіту, стародавній світ зустрівся з християнством.

У храмі до сімейства підійшов старий Симеон, який, за переказами, чекав цієї зустрічі 300 років. Симеон знав, що на руках у Марії той самий Месія: якось перекладаючи Святе Письмо грецькою мовою, старець в одній із фраз хотів замінити слово "діва" на "жінка": "Ось Діва в утробі зачне, і Сина народить". Тоді йому з'явився Ангел і сказав, що помилки немає - адже йдеться про непорочне зачаття, і Симеон зможе сам узяти на руки Спасителя. Після зустрічі з Ісусом старець зміг покинути цей світ. 

Там же, у церкві, була вдова на ім'я Анна, яка розповіла городянам про явлення Месії. В історію обидва увійшли як Симеон Богоприємець і Анна Пророчиця.

 

Про що говорять прикмети на 2 лютого

Прикмети на 2 лютого / pixabay.com

За прикметами дня судять, якою буде весна, у народному календарі 2 лютого - свято Стрітення, час, коли зима зустрічається з весною:

  • якщо на Стрітення відлига - то і весна буде теплою;
  • йде сніг - весна буде дощовою і довгою;
  • хуртовина 2 лютого - до пізньої та холодної весни, а якщо сніг пішов в обід - то буде гарний урожай пшениці;
  • розгулявся сильний вітер - буде врожай фруктів, а якщо погода спокійна - вродить льон.

У народі є приказка про погоду цього дня: "На Стрітення сонце на літо, зима на мороз". Але, починаючи зі Стрітення, зима все одно поступово йде на спад, а весна, навпаки - набирає силу.

Що не можна робити 2 лютого

Оскільки Стрітення Господнє - це велике свято, то в цей день є ряд суворих заборон. Що сьогодні не можна робити:

  • не можна займатися важкою працею;
  • займатися рукоділлям;
  • рубати дерева, працювати на городі;
  • виносити сміття.

Забороняється сумувати, засмучуватися, вдаватися до зневіри, зловживати алкоголем.

Що можна робити 2 лютого

Цього дня бажано піти до храму - там відбуваються святкові літургії - помолитися, освятити свічки та воду. У молитвах до Всевишнього і Діви Марії просять сімейного добробуту, здоров'я, зцілення хворих. 

Освячення свічок на Стрітення - це найстаріша традиція. Перед початком літургії відбувається особливий "Чин благословення свічок": над свічками вимовляють молитву, окроплюють їх святою водою і роздають вірянам. Потім таку свічку запалюють вдома під час молитви. Також на Стрітення освячують воду - у народі її вважають цілющою, нібито вона зцілює від хвороб і пристріту. 

 

02 лютого 2024р.
-->

До теми

Коментарі:

    До цієї новини немає коментарів