Олег Боршовський: "Ужгород – старе місто, має особливий статус і свою історію..."

Особливості роботи й актуальні питання
- Коли я почав працювати на цій посаді, стикнувся з тим, що було багато недоопрацювань, тому безліч питань мали вирішувати терміново. Крім того, у 2016 році був затверджений новий Генеральний план та план зонування міста, до якого виникало багато запитань не тільки в громадськості, а й в управлінні містобудування. На сьогодні суд скасував рішення щодо його затвердження. Починається робота над доопрацюванням Генерального плану.
Є також історико-опорний план, у якому визначені режими забудови в межах охоронних зон, пам’яток архітектури. Ужгород – старе місто, має особливий статус і свою історію. Звичайно, треба це все зберігати. У місті є пам’ятки місцевого та національного значення, які маю визначений статус. Крім того, є нововиявлені об’єкти культурної спадщини, над якими ще незавершена робота в реєстрі пам’яток. Це першочергове, що зараз треба врегулювати.
Чимало питань є і щодо впорядкування малих архітектурних форм, автобусних зупинок, вивісок, білбордів, зокрема у центральній частині міста. За мій 15-річний досвід роботи в органах місцевого самоврядування, щодо державної служби 4 рази мінялося законодавство, стосовно архітектури, тому є багато нюансів.
Дві третини земельних ділянок нашого обласного центру надано під індивідуально-житлове будівництво, що створює неможливість розвитку міста, а саме будівництво нових шкіл, дитячих садочків, соціальної інфраструктури.
Сьогодні розвиток Ужгорода трохи загальмований у зв’язку з тим, що нема вільних територій і місто не може розвиватися так, як би мало. Зараз проводиться робота над стратегією міста та проведенням інвентаризації земельних ділянок. На підставі цього буде доопрацьовано Генеральний план та зонування міста, що дасть можливість якісно діяти задля нормального економічно-соціального розвитку Ужгорода.
Але є й позитиви. Ми бачимо, що в центральній частині Ужгорода відреставровані фасади, зокрема на вулиці Петефі, робляться такі проекти й по інших вулицях міста. Уже розроблена проектно-кошторисна документація щодо реконструкції площ Фенцика і Театральної. Експертизу проходить проект із заміни інженерних комунікацій на площі Петефі. Також оголошено конкурс щодо благоустрою скверів та парків та центральної частини. Із 10 червня є зміни до законодавства, над чим зараз працюємо стосовно надання містобудівних умов і обмежень на забудову земельних ділянок.
Сучасні будівлі та історичний дух міста. Гармонія?
- Дуже багато є думок, є багато поглядів. Якщо якась будівля не відповідає баченню людей – трохи суб’єктивно. До прикладу, раніше на набережній, поблизу пішохідного мосту, була двоповерхова школа здоров’я, а пізніше її демонтували і збудували «Апріорі», що «вписався» в історичне середовище. Є об’єкти які гармоніюють, а є ті, які дисгармоніюють. Тому велика відповідальність є не тільки в мене щодо будівництва в центральній частині, а й в інших архітекторів і забудовників. Має бути взаєморозуміння і усвідомлення цінності центру Ужгорода.
Завершуються реставраційні роботи у пам’ятці архітектури «Совине гніздо» на вул. Ракоці, в якому заплановано відкриття виставкових та конференцзалів. Ми відновлюємо історичний дух та атмосферу цього об’єкта і вже бачимо перші результати.
Також працюємо над новим порядком встановлення вивісок та реклами в центральній частині Ужгорода. Піднято питання й щодо терас біля об’єктів громадського харчування. Зрозуміло, кожен має свою думку стосовно їх художнього вигляду. Але тераси ставлять підприємці. Єдине наше завдання – зробити, щоб ці об’єкти відповідали історичному середовищу.
Зруйнований будинок Фунданича
- Є пам’ятки місцевого і національного значення, які мають свій режим забудови. Те, що трапилося нещодавно, зокрема демонтаж будинку Фунданича на вулиці Волошина, 47, отримало резонанс. Враховуючи, що ця будівля внесена до переліку нововиявлених об’єктів культурної спадщини, ми прописали всі зауваження й пропозиції в містобудівних умовах та обмеженнях. Але під час демонтажу покрівлі сам забудовник і будівельники встановили, що об’єкт аварійний і були складені відповідні акти.
Сьогодні прокуратурою призупинене це будівництво і питання розглядає відділ інспекції державно-архітектурного контролю міста.
Якби зміни робились якісно, ніхто б не говорив про втрату цінностей. Найперше має бути фаховий підхід. Бачимо, зокрема, на вулиці Корятовича – половина будинків у жахливому стані. Тут частина містян є власниками квартир і вони, до прикладу, вирішують змінити вікна. Ми можемо притягнути їх до адмінвідповідальності, що зробили це без дозволу. Є інспекція, яка має стежити за цим. Така ж ситуація з вивісками, терасами, що були поставлені раніше, хоча не зовсім «вписуються» в історичне середовище міста.
Майбутнє кінотеатру «Ужгород»
- Ми написали звернення, коли ще був перший резонанс – відповів директор юридичної компанії-власника, що вони проводять ремонтні роботи, на які не потрібні дозволи. Це була офіційна відповідь. Крім того, в 2012 році власнику кінотеатру були надані містобудівні умови і обмеження щодо реконструкції цього кінотеатру під торгово-розважальний об’єкт, у складі якого має бути і сам кінотеатр із розширенням.
Хотів би зазначити, що цей об’єкт не належить до пам’яток архітектури національного та місцевого значення. Також він не включений в перелік нововиявлених об’єктів культурної спадщини. Але, безперечно, необхідно зберігати це все. І чим краще збережемо, матимемо «родзинку» міста, цікаву для туристів. Проте підхід має бути комплексним. Сподіваюся, кінотеатр залишиться кінотеатром і не буде змінено фасад.
Хочу нагадати, що місто мале – найменший обласний центр, на кордоні з Європою, всі одне одного знають і спілкуються, однак є й багато закулісних ігор. Тому є гостра необхідність створення органу охорони культурної спадщини в місті, який би мав прописувати ці всі моменти. До прикладу, в нас в управлінні зараз працює десяток осіб, які займаються відписками, висновками стосовно земельних ділянок, питання щодо надання дозволів на тераси і вивіски. Кожен займається своєю роботою, а щоб глобально попрацювати, то навіть не вистачає часу.
Плани ужгородського управління архітектури
- Найперше – це доопрацювання Генерального плану та зонування Ужгорода. По-друге, координація по доопрацюванню схеми перспективного озеленення міста, а також організація розроблення детальних планів територій.
Має бути концептуально все вирішено під час доопрацювання цієї документації спільно з громадськістю міста.
Маю надію на співпрацю з мешканцями та громадськими організаціями щодо планів розвитку міста, і, насамперед, центральної частини.
До теми
- Подорож потягом з України до країн ЄС без тривалих зупинок на кордоні, пересадок та очікувань. Для мешканців Ужгорода це незабаром стане реальністю
- Петанк як реабілітація: в Ужгороді пройшов тренінг для фізіотерапевтів
- Може летіти на відстань до 7 км: волонтери "Руху підтримки закарпатських військових" виготовили дрон "Горгона"
- «Ми не готуємо солдатів, ми готуємо патріотів» – Олександр Сіденко про нову модель предмета «Захист України»
- Кавування по-закарпатськи у ветеранській кав’ярні Gato: історія Михайла Кузьми “D2”
- Оригінальні роботи Кобзаря: офорти Тараса Шевченка зберігають у Закарпатському художньому музеї ім. Бокшая
- Історія одного пам’ятника: «Весна» Михайла Михайлюка (ФОТО)
- Які зміни відбудуться в медичній сфері Ужгорода після реформи та кластеризації
- Книги, які найчастіше купували в Ужгороді від початку 2025 року
- Ветерани Закарпаття створили обласну команду з адаптивного спорту. Репортаж з тренування
- «Я змагаюся зі своїм тілом за можливість творити», - академік, народний художник України Володимир Микита
- Снайпер "Сєня". Прикордонник Віктор Синько посмертно нагороджений орденом «За мужність» ІІІ ступеню
- Яким був Ужгород рівно 100 років тому, на початку 1925 року? Про що писали міські газети? (Фото)
- Капелан Микола Багіров: «На війні Бога не ділять»
- "У поїздках на фронт наїздив більше, ніж за все життя до цього". Історія закарпатського волонтера Костянтина Черкая
- В Ужгороді розробили карту безбар’єрності та планують запровадити доступне таксі
- “Винну історію Закарпаття” презентували в Ужгороді
- Доброволець-штурмовик "Обама": на честь Данила Богуславського назвали вулицю в Ужгороді і зняли документальний фільм в Америці
- Штурмовик Іван Пайда. Герою з Ужгорода назавжди 39
- Жіночий клуб «Натхненна» – простір, де жінки разом відпочивають і розвиваються
Пане БОРШОВСЬКИЙ, Ви говорите: "Ми можемо притягнути їх до адмінвідповідальності, що зробили це без дозволу. Є інспекція, яка має стежити за цим. Така ж ситуація з вивісками, терасами, що були поставлені раніше, хоча не зовсім «вписуються» в історичне середовище міста". Запитую: Чому Ви кажете - "можемо": А чому не - повинні? Беручи до уваги Ваш незворушний (байдужий) тон, можна собі лише уявити - скільки лиха ще буде натворено в Ужгороді під Вашим началом !!! Йдіть собі! Звільніть місце тому, хто буде вболівати і робити користь місту, а не лише констатувати проблеми