Восьма реформа судової системи за часи незалежності України: про що снідали закарпатські судді

Восьма реформа судової системи за часи незалежності України: про що снідали закарпатські судді
21 липня в Мукачеві у місцевому закладі «Графський двір» відбувся 3-й прес-сніданок Комітету виборців України, присвячений інформаційній кампанії інформування громадян щодо основних аспектів судової реформи. Гостем прес-сніданку став голова Мукачівського міськрайонного суду Іван Котубей. За кавою та тістечками у неформальній обстановці учасники обговорили хід судової реформи на прикладі Мукачівського міськрайонного суду.

 

Дмитро Тужанський, керівник Закарпатського обласного відділення ВГО КВУ нагадав, що це вже 8 спроба реформування судової гілки влади в Україні за часи незалежності, а також додав, що його організація займається і моніторингом, і висвітленням ходу судової реформи в Україні. Вже відбулися ряд зустрічей, в яких брали участь також місцеві судді. За словами Тужанського, в рамках цього проекту вдалося охопити не тільки обласний центр, хоч і там зосереджено найбільшу кількість судових інституцій, а й районні центри, як Мукачево та Перечин. Представники судів цих районів також долучилися до висвітлення ходу судової реформи на місцях.

Іван Котубей зауважив, що для нього ця 8 спроба реформи судової гілки влади не є чимось окремішним до попередніх спроб, а логічним продовженням попередніх реформ.

– Це логічно, що судову гілку влади змінюють з огляду на вимоги часу, осучаснюють. Так, після Революції Гідності саме до судів та суддів було дуже багато запитань щодо здатності здійснювати судочинство чесно і справедливо згідно із законом. Також наразі виникла гостра потреба у кадровому оновленні судової гілки влади. Саме на ці запити й має відповісти ця реформа, яка на мою думку є найбільш масштабна, якщо порівнювати з попередніми реформами, – зазначив Іван Котубей.

Голова Мукачівського міськрайонного суду розповів, що всіх суддів, у тому числі суддів з його суду, розділили на 3 групи для почерговості проходження переатестації. І 3 суддів з Мукачівського міськрайонного суду потрапили у першу хвилю переатестації, з яких один суддя вже повністю пройшов переатестацію, ще один – на завершальному етапі, і один суддя був визнаний кваліфікаційною комісією таким, що не відповідає займаній посаді, тобто не пройшов переатестацію.

– За моєю інформацією, цей суддя оскаржує це рішення у судовому порядку, і остаточного рішення поки нема, – зауважив Іван Котубей. – Більшість суддів нашого суду, і я зокрема, потрапили у 3 хвилю переатестації, яка стартує на початку серпня. Спочатку це будуть тести і практичне завдання.

Як розповів Іван Котубей, з досвіду інших суддів, які вже складали тести і практичне завдання, то найважче якраз даються практичні завдання.

– Часто справа не в знанні чи не знанні теми, законодаства, а в технічних моментах, коли судді, особливо вже старшого віку, не мають досвіду роботи з комп’ютером, досі рішення писали переважно від руки, то їм дуже важко вчасно і якісно підготувати практичне завдання, яке якраз і полягає у підготовці рішення суду за попередньо заданими умовами, – розповів Іван Котубей.

Інші 2 етапи переатестації – це психологічний тест і співбесіда з комісією на базі сформованого суддівського досьє.

– Якщо ти практикуючий суддя, то постійно працюєш із законодавством, його змінами, і тому тобі не є складно пройти тестування або навіть практичне завдання. Однак не кожний суддя має можливість працювати з усім спектром тем і справ, тому доводиться вивчати дуже багато нової літератури. З огляду на літній період і сезон відпусток, то значно зросло навантаження у судах, тому я не уявляю, щоб хтось із суддів зміг паралельно з роботою готуватися до переатестації. Я це роблю вдома, на вихідних або вже ввечері після роботи, – поділився голова Мукачівського міськрайонного суду.

За словами Івана Котубея, аби пройти переатестацію суддя має набрати загалом не менше 670 балів, хоча звісно ж є і так би мовити суб’єктивний фактор під час співбесіди з комісією.

– Можна почути нарікання саме на момент суб’єктивності під час співбесіди, але це говорять у першу чергу ті судді, які не пройшли переатестацію та оскаржують рішення комісії. Але на мою думку, комісія спеціально відібрана для того, аби оцінити суддів і в її членів нема додаткової мотивації когось звільнити з посади. Власне, ця позиція висвітлена і в деяких рішення Верховного Суду, через який деякі судді намагалися оскаржити рішення комісії.

Окремо Іван Котубей зауважив на прозорості роботи суду, який очолює, зазначивши, що для нього це важлива складова повернення довіри до судів:

– Так, довіра до судів дуже низька, ставлення негативне. Але це ставлення суттєво різниться залежно від того, чи людина була в суді з тієї чи іншої справи, і яка не була. І ось ті люди, які бодай раз мали справу з судом і суддями, мають значно вищий рівень довіри до судів, ніж ті, які дізнаються про роботу суддів лише з новин.

Додатково Іван Котубей звернув увагу на роботу журналістів, закликавши їх більше контактувати з судом, аби давати повну картину тієї чи іншої ситуації:

– У нас в суді працює прес-служба, постійно оновлюється сайт, за можливості я особисто готовий пояснити будь яку справу журналістам, прокоментувати. Водночас, дуже важливо, щоб журналісти розуміли, що будь яке судове засідання – це змагальний процес, і рішення суддів мусить грунтуватися на доказах, а це докази наводить сторона обвинувачення. Простіше кажучи, суддя не може і не має права обрати для підозрюваного, скажімо, тримання під вартою без внесення застави, якщо це не обгрунтував і не довів прокурор. На жаль, у нас дуже часто саме з суддів намагаються зробити крайніх.

На завершення Іван Котубей прокоментував подальше впровадження електронного судочинства:

– Це не є новацією цієї реформи, адже складові електронного суду діють у нас вже зараз. Але ось в чому принципова різниці: у рамках цієї реформи реформи запроваджується єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система. Наразі вона діє в 18 судах України і передбачає максимально можливу інтеграцію всього документообігу в межах всієї судової системи, що значно полегшить роботу і суддям, і адвокатам, і судам різних інстанцій. Крім того, можливо ви знаєте про процес реорганізації місцевих суддів в Україні та створення окружних судів. Так на базі Мукачівського міськрайонного суду має бути утворено Мукачівський окружний суд. Попередньо, вже до кінця року він має запрацювати, і цей суд буде утворений на базі не тільки Мукачівського, а й Свалявського районного суду.

За словами Івана Котубея, повноцінна робота цієї системи та електронного судочинства дасть можливість суду працювати оперативніше та ефективніше, здійснювати судочинство за допомогою технічних засобів, віддалено, тощо.

Цей прес-сніданок було проведено за підтримки американського народу, наданої через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID). Погляди авторів, викладені на прес-сніданку, не обов’язково відображають погляди Агентства США з міжнародного розвитку або уряду Сполучених Штатів Америки.

 

22 липня 2018р.
Çàãðóçêà...

До теми

Коментарі:

    До цієї новини немає коментарів