Чому Закарпаття дотаційне?

У цьому контексті наш регіон виглядає як такий собі бідний родич, що живе з милостині інших. Адже без щедрості центрального бюджету ми не змогли б платити вчителям і лікарям, ремонтувати дороги, виплачувати пенсії й надавати субсидії, будувати й оновлювати.
А водночас із цим Закарпаття не є депресивним регіоном, навпаки – тут на кожному кроці говорять про розвиток і перспективи, хваляться і пишаються.
Цей дивний дисонанс між дотаційним статусом і обіцяним раєм дуже інтригує. Так і хочеться скрикнути: щось тут не сходиться!
У силу своєї професійної діяльності я об’їздив усю Україну, побував у всіх областях і в автономній республіці Крим. Я мандрував Україною не лише залізницею й літаками, а й їздив автомобілем, бував у обласних центрах, але заїжджав також у малі містечка й вимираючі села. Словом, маю з чим порівнювати.
І ось що я хочу вам сказати: так, на око, Закарпаття виглядає одним із найбільш заможних регіонів України.
Навіть у тих областях, де рівень середньостатистичної зарплатні значно вищий, села й малі міста виглядають біднішими за закарпатські. Важко в українській глибинці знайти такі ж добротні будинки, доглянуті подвір’я й дорогі ковані паркани, як у закарпатських низинних селах. (Бідніші гірські райони – це тема для окремої розмови про перспективи розвитку туризму).
Отож, виникає закономірний парадокс – з одного боку ми маємо досить заможне населення, а з іншого – дотаційний статус регіону. Тому й виходить, щоб між багатими просторими будинками в нас жахливі дороги.
Тобто грошей в області вдосталь, бракує лише платників податків.
Так, я знаю, що гроші ці зароблені тяжкою працею по закордонах, і всі ці закарпатські “хижі”, якими так пишаються їхні ґазди, зведені страшною ціною розриву з сім’ями, гарування по заробітках і надірваного здоров’я. І вважаю абсурдною ідею обкладати податками зароблені на заробітках гроші, адже з них уже сплачені податки в інших країнах.
Але з іншого боку, якщо покласти руку на серце – коли ви востаннє зустрічали закарпатську будівельну бригаду, яка платить податки? Скільки різноманітних “майстрів” (для Закарпаття це слово святе!) працюють у тіні, скільки торгівельних точок не видають чеки, скільки людей “таксує” без реєстрації? Про контрабандистів, валютчиків, ріелторів та решту “калимщиків” я взагалі мовчу.
То як зробити так, щоб ті гроші, які “крутяться” на Закарпатті, ставали видимими в оподаткуванні й позначалися на бюджетах? Частково відповідь на це питання дала децентралізація, адже тепер значна частина місцевих податків залишається на місцях і перетворюється відтак на ремонт садочків, лікарень, доріг, на нові комунікації й тротуари, на чистіші населені пункти, на інвестиції в розвиток чи рекламу.
Але найважливішою в цій справі є зміна психології, менталітету. Нам передусім треба навчитися довіряти державі. І усвідомити, що бюджет – це не “їхні”, а наші гроші, які можна мудро й ощадливо використовувати на спільні потреби.
Закарпатці, які в силу географічних можливостей частіше за жителів інших регіонів України бувають закордоном, люблять ставити в приклад Угорщину або Чехію: подивіться, мовляв, які там дороги, школи, якими “вилизаними” є їхні міста!
Але чи замислювалися колись закарпатці, що так люблять вихвалятися власною європейськістю, що “бути Європою” – це не тільки добре жити й почуватися в безпеці, а ще й самому дотримуватися законів і обов’язково сплачувати податки? Чи готові ми бути європейцями не тільки в можливостях, а і в обов’язках?
Питання, ясна річ, риторичне.
Андрій Любка, спеціально для InfoPost.Media
До теми
- “Мрію, що колись повернуся додому – в український Маріуполь”: перша повернута з окупації дівчинка Кіра Обединська в Ужгороді
- «Ворожий дрон вдарив у задню частину САУ, але вибухівка відлетіла вбік і не здетонувала – ось, що значить бойова удача!..» Історія бійця 128 бригади «Маестро»
- Військова Наталія Зотова: "Коли ТЦК перевищує повноваження це треба розслідувати. Але, якщо жінки перекинули машину ТЦК, на це треба теж реагувати відповідно"
- Замки Закарпаття – в новій експозиції обласного краєзнавчого музею
- "Мені на позиції не потрібен такий, що не боїться. І боягуз не потрібен". Щоденник піхотинця, родичі якого служать в армії РФ
- Христина Керита: «Життя у мене видалося складним, але я не нарікаю»
- «Після того, як ми «прокосили» ворожу посадку «Шилкою», наші штурмовики зайшли туди майже без опору…» Історія бійця 128-ї бригади
- Наталя Зотова, репортерка, волонтерка, чиновниця, військова: "Два місяці на стабілізаційному пункті - найпотужніше, що сталося зі мною в житті"
- АТО, “Азов”, 11,5 місяців полону і повернення на службу. Історія бойової медикині, ужгородки Галини Зайцевої
- Реставрував найстаріший орган України: як закарпатець Шандор Шрайнер понад 15 років обслуговує музичні інструменти
- «Смак Ужгорода»: кулінарні картки з рецептами страв, які зможе приготувати кожен
- У Ставного є план. І не один. Як жити під час війни у селі і бачити перспективи
- «Я цілу ніч пробув у окопі з двома росіянами, котрі взяли мене в полон. Але вранці вийшов звідти до своїх, а вони залишилися назавжди…» Історія бійця 128-ї бригади
- "Дивлюсь на них і розумію, що все зробив правильно". Історія закарпатця, який став опікуном для трьох дітей
- «Я виріс тут, знаю всі місця з дитинства, тут живуть мої рідні – це моя земля. Тому мені є за що воювати…» Історія бійця 128-ї бригади Дмитра
- Втрачений Ужгород: про що писали газети сто років тому, у травні 1925-го
- Фільм закарпатця Дмитра Грешка “Дівіа” змагатиметься за Кришталевий глобус
- Розвідник "Азіат". Загиблий Герой із Ужгорода, головний сержант Віктор Кущик нагороджений трьома орденами "За мужність"
- «Я й від ФПВ тікав на швидкості 120 кілометрів, й під скиди потрапляв, і на протитанковій міні підривався… Але далі їжджу й ніколи не панікую!» Історія бійця 128-ї бригади Анатолія
- «На позиції мені не потрібен боєць, котрий нічого не боїться, бо він перший загине. І боягуз не потрібен…» Історія бійця 128 бригади Анатолія
До цієї новини немає коментарів