Закарпатці б'ють на сполох: замок у Середньому потребує термінової реставрації

"На траві навколо руїн багато каменів, які вочевидь нещодавно випали зі стін. Замок продовжує розвалюватися. Не тримає стара кладка, негативно впливають цикли заморозків та відлиг. Більшість арок вже дуже тонкі. Тримаються на чесному слові. Як на мене — замок в аварійному стані. Я б не водив сюди туристів", — з жалем зазначає закарпатський краєзнавець Олександр Богданов.
Це єдиний замок Закарпаття, в якому збереглися риси романського стилю. Нині він по праву вважається однією з головних пам'яток регіону, хоча й перебуває у напівзруйнованому стані.
За деякими припущеннями замок був заснований орденом тамплієрів ще у ХІІ столітті. Тамплієри нібито використовували замок як митний пост, а деколи як місце стояння невеликих гарнізонів війська.
І хоча документального підтвердження цьому немає, у замок навідувалися "чорні археологи", аби розшукати скарби тамплієрів, в тому числі Святий Грааль.
"Поки що не виявлено археологічних знахідок, які свідчили б, що тамплієри були в Середнянському замку", - зазначає і закарпатський вчений-археолог Ігор Прохненко.
Утім відомо, що одним із володарів Середнього був національний герой Угорщини Іштван Добо. У 1549 році його призначили капітаном фортеці в місті Егер. Під час турецької експансії він очолив героїчну оборону міста і армія, яка складалася з 2000 воїнів вистояла проти 80 - тисячної армії Османської імперії, зірвавши план наступу турків на Відень.
У його розпорядженні опинилося кілька тисяч полонених турків. Кажуть, що саме вони кирками видовбали знамениті підвали у Середньому, за що їх довгий час називали "турецькими". Завершилося будівництво і зміцнення підвалів у 1557 році - їх загальна довжина складає 4,5 км.
На жаль, якщо у найближчий час нікого не зацікавить подальша доля руїн Середнянського замку, то ми втратимо навіть їх - і вже назавжди.
Mukachevo.net
До теми
- «Коли почалася повномасштабка, мені було 55. Але я пояснив своїм рідним, що на порозі рідної хати не зможу їх захистити, і пішов у ЗСУ…» Історія бійця 128-ї бригади Миколи
- Таємниця Клари Буткаї: камінь в Ужгородському замку зберігає зворушливу історію XVII століття
- Рятувальник Олександр Брайловський про те, як не зламатися там, де світ валиться під ногами
- “Мрію, що колись повернуся додому – в український Маріуполь”: перша повернута з окупації дівчинка Кіра Обединська в Ужгороді
- «Ворожий дрон вдарив у задню частину САУ, але вибухівка відлетіла вбік і не здетонувала – ось, що значить бойова удача!..» Історія бійця 128 бригади «Маестро»
- Військова Наталія Зотова: "Коли ТЦК перевищує повноваження це треба розслідувати. Але, якщо жінки перекинули машину ТЦК, на це треба теж реагувати відповідно"
- Замки Закарпаття – в новій експозиції обласного краєзнавчого музею
- "Мені на позиції не потрібен такий, що не боїться. І боягуз не потрібен". Щоденник піхотинця, родичі якого служать в армії РФ
- Христина Керита: «Життя у мене видалося складним, але я не нарікаю»
- «Після того, як ми «прокосили» ворожу посадку «Шилкою», наші штурмовики зайшли туди майже без опору…» Історія бійця 128-ї бригади
- Наталя Зотова, репортерка, волонтерка, чиновниця, військова: "Два місяці на стабілізаційному пункті - найпотужніше, що сталося зі мною в житті"
- АТО, “Азов”, 11,5 місяців полону і повернення на службу. Історія бойової медикині, ужгородки Галини Зайцевої
- Реставрував найстаріший орган України: як закарпатець Шандор Шрайнер понад 15 років обслуговує музичні інструменти
- «Смак Ужгорода»: кулінарні картки з рецептами страв, які зможе приготувати кожен
- У Ставного є план. І не один. Як жити під час війни у селі і бачити перспективи
- «Я цілу ніч пробув у окопі з двома росіянами, котрі взяли мене в полон. Але вранці вийшов звідти до своїх, а вони залишилися назавжди…» Історія бійця 128-ї бригади
- "Дивлюсь на них і розумію, що все зробив правильно". Історія закарпатця, який став опікуном для трьох дітей
- «Я виріс тут, знаю всі місця з дитинства, тут живуть мої рідні – це моя земля. Тому мені є за що воювати…» Історія бійця 128-ї бригади Дмитра
- Втрачений Ужгород: про що писали газети сто років тому, у травні 1925-го
- Фільм закарпатця Дмитра Грешка “Дівіа” змагатиметься за Кришталевий глобус
Замок??? Так в Середньому все розвалюється, школа, садок, замок, дороги, вул. Тичини, Зелена, Борканюка, Підзамкова взагалі руїни як і той замок Тамплієрів, бо голова в Середньому має власний замок, про який піклується і дорогу собі до нього збудував, тай свому сину поміг.