На Закарпатті поширюється рак картоплі. Наскільки небезпечно?

В Україні ця хвороба поширена у Закарпатській, Вінницькій, Донецькій, Івано-Франківській, Київській, Львівській, Сумській, Чернівецькій областях на загальній площі 3 тисячі гектарів.
У нашій області рак картоплі зареєстрований у десяти районах на площі майже 2 тисячі гектарів: Великоберезнянський, Воловецький, Іршавський, Міжгірський, Мукачівський, Перечинський, Рахівський, Свалявський, Тячівський, Хустський.
Розповсюджується недуга в природних умовах дуже повільно. Найчастіше поширюється із зараженими бульбами або бульбами стійких сортів, що мають на своїй поверхні часточки зараженого ґрунту, з іншим рослинним матеріалом, вирощеним на зараженій ділянці. Знаряддя обробітку ґрунту, гній і тара також можуть стати причиною появи нового вогнища.
Особливо шкодочинний рак на присадибних ділянках, за умов постійного вирощування картоплі на одному місці і без використання стійких до раку сортів –призводить до повної втрати врожаю, а бульби картоплі стають непридатними для вживання і навіть на корм тваринам.
Найбільш характерна ознака захворювання – утворення наростів на бульбах, столонах, кореневій шийці, рідше (при сильному ураженні) на стеблі, листках і навіть квітах. Корені ніколи не уражуються. За зовнішнім виглядом, нарости нагадують цвітну капусту (корфіолу). Розмір наростів – від маленької горошини до розміру бульби. Нарости, що утворюються під землею, є білого кольору, на надземних частинах рослин – зелені. Наприкінці вегетації картоплі нарости темнішають та загнивають. На заражених бульбах ракові утворення розвиваються і в сховищах, якщо урожай вирощений на зараженій ділянці. Це доволі небезпечне захворювання, яке несе для господарів великі економічні збитки.
На Закарпатті на сьогодні ще не зафіксовано вогнищ захворювання у Берегівському, Виноградівському та Ужгородському районах. Тож можна запобігти розповсюдженню карантинної хвороби, якщо дотримуватись простих правил та рекомендацій фахівців фітосанітарної служби:
- Забороняється ввезення насіннєвого матеріалу із країн, де зареєстровано захворювання.
- Вивезення насіннєвого матеріалу із зон зараження у вільні райони країни здійснюється після догляду та лабораторної експертизи в супроводі карантинного сертифіката.
- У зоні ураження проводять знищення уражених посадок картоплі радикальним методом з негайним спалюванням викопаних рослин та дезінфекцією засобів, інвентарю та ґрунту.
- Дотримання сівозміни, знищення рослинних решток та бур`янів, вирощування стійких сортів.
- Основний метод запобігання появи захворювання – ротація, чистий пар, а також внесення органічних добрив, глибока оранка та боротьба з бур’янами.
- Просторова ізоляція насінницьких посівів від виробничих та присадибних ділянок – не менше як 1 км.
- Хімічна обробка ґрунту – застосовувати карбамід (100 г/м), рідкий (безводний) аміак (1 т/га) в суміші з інгібіторами нітрифікації.
- Проводити регулярне обстеження посадок картоплі і при виявленні зовнішніх ознак зараження рослин повідомляти про це працівників фітосанітарної служби (у м.Берегово, тел.: 2-31-10).
Основна роль у боротьбі з раком картоплі (S. Endobioticum) відводиться вирощуванню культур, які не уражуються хворобою, та впровадженню ракостійких сортів картоплі (Завія, Дара, Малинська біла, Дорогинь, Чернігівський ранній, Водограй, Слов`янка, Повінь, Доброчин).
Держпродспоживслужба
До теми
- “Мрію, що колись повернуся додому – в український Маріуполь”: перша повернута з окупації дівчинка Кіра Обединська в Ужгороді
- Замки Закарпаття – в новій експозиції обласного краєзнавчого музею
- Христина Керита: «Життя у мене видалося складним, але я не нарікаю»
- «Смак Ужгорода»: кулінарні картки з рецептами страв, які зможе приготувати кожен
- У Ставного є план. І не один. Як жити під час війни у селі і бачити перспективи
- Мріє повернутися у звільнений Маріуполь: Кіра Обединська про поранення, вивезення у ДНР і нагороду "Майбутнє України"
- "Дивлюсь на них і розумію, що все зробив правильно". Історія закарпатця, який став опікуном для трьох дітей
- Втрачений Ужгород: про що писали газети сто років тому, у травні 1925-го
- Розвідник "Азіат". Загиблий Герой із Ужгорода, головний сержант Віктор Кущик нагороджений трьома орденами "За мужність"
- Інклюзивна кав’ярня “Янгол” святкує першу річницю: з якими викликами зіштовхнулися в роботі
- Василь Мирявчик: «Я би хотів, щоб люди були добрішими до людей із інвалідністю»
- Закарпатська міфологія на картах таро: як художниця з Ужгорода популяризує український фольклор за кордоном
- Гідні умови праці й зарплата, як у сусідів із ЄС: підготувати й утримати фахівців
- "Синевирське диво" під час війни. Як правильно зробити бізнес на вівцях, а репутацію - на ефективному керівництві
- Як ветеранам повернутися до цивільного життя й роботи: досвід Семена Махліна
- Олександра Козоріз: "Слово, до якого підходиш навшпиньки, віддячить рясно"
- Меблі лікаря Новака, старовинні медичні інструменти та шеврони: експонати Музею історії Закарпатської обллікарні
- Історія однієї картини: «Верховинське село» Антона Кашшая
- «Собака для ветерана»: історія Дмитра та його улюбленця Блека
- Удочерили трьох сестричок і завели козу. Родина з Київщини кардинально змінила життя на Закарпатті, і не тільки своє
До цієї новини немає коментарів